Varikosel Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerin %80-%90 nının en çok karşılaştığı ve merak ettiği konu Varikosel nedir tedavisi nasıl yapılır olmaktadır. Erkeklerin testislerinde bulunan toplar damarların anormal bir şekilde genişlemesi ve bu bölgeye varis benzeri, yapılan oluşmasına Varikosle denilmektedir. Bu oluşum testis varisi olarak ta adlandırılmaktadır. Erkeklerde kısırlığa yol açabilen bir rahatsızlıktır. Anormal şekilde genişleyen testis toplar damarları kanın testislerden kalbe geri dönüşünü engellemekte ve kan damarlarda birikmektedir. Sperm üreten hücrelerin yeterince beslenememesine neden olan bu dolaşım problemi, sperm üzerinde olumsuz etki göstererek kısırlığa neden olmaktadır.

Kısırlık belirtileri ile doktora başvuran erkek hastaların % 40’ında yetişkin erkeklerin ise %10-20’sinde varikosel problemin varlığından söz edebiliriz. Erkeklerdeki üreme sağlığı sorunlarından sık olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Varikosel erkeklerin her iki testisinde de görülebilmektedir. Yapılan klinik araştırmalarda ise görülme olasılıkları sol testiste %85, sağ testiste ise %15 olduğu görülmektedir.

Varikosel Neden Olur?

Varikoselin neden olduğu net bir şekilde bilinmemekle birlikte hastalığı ortaya çıkış nedeni ile ilgili çeşitli teoriler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda embiryolojik faktörler, anatomik farklılıklar, edinsel veya doğumsal kapakçık anomalisine bağlı olarak venöz tıkanıklığı ve venöz geri dönüşü problemleri varikosel gelişiminde etkili olmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi için cerrahi operasyon veya perkütan embolizasyonu şeklinde tanımlanan iki çeşit tedavi yolu bulunmaktadır. En çok tercih edilen yöntem ise varikoselektomi olarak adlandırılan ameliyat yöntemidir. Yapılan cerrahi tedavini amacı anormal şekilde genişleyen toplardamar parçasının çıkartılarak spermlerde bulunan dış ve iç tüm toplar damar dallarının bağlanmasıdır.

Bu operasyon sonrası hastalığın tekrarlama oranı, perkütan embolizasyon tedavisine göre çok daha azdır. Alınacak bütün sonuçlar v oranlar operasyonu yapacak olan cerrahın tercih edeceği yöntem ve deneyimine göre değişmektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here