Saç Dökülmesi Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Erkek veya kadın olsun, saç dökülmesi kişileri çok üzen bir problemdir. Çoğu kişi saçlarını tarzı ile bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlarıdır. Eğer alışılmadık bir biçimde uzun süredir saçlarınız dökülmüş ise mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak saçların neden döküldüğünü doğru bir şekilde tespit etmek gerekir. Şimdi saç dökülmesi nedeni belirtileri ve tedavisi için neler yapılmalıdır, bir göz atalım.

Beslenme Yetersizlikler

D vitamini eksikliklerinde saç dökülmesi meydana gelir. Güneşlenmeniz gerekir veya D vitamini takviyesi almanız gerekir. Aynı zamanda bakır ve çinko eksiklikleri de saç dökülmesi yapabilir. Protein eksiklikleri de saçlarda problem oluşturabilir.

Hormonal Dengesizlik

30 yaşından sonra kadınlarda hormonal bir dengesizlik söz konusudur. Bu durum sonucunda saçlarda saç dökülmesi meydana gelir. Başka hormonal nedenler de yine kadınlarda saç dökülmesi sebepleri arasında gösterilmektedir.

Menopoz

Menopoz döneminde hormonlardaki değişim kadınları saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya bırakabilir. Bu durum geçici bir şikâyettir. Fakat yine de 40 yaşından itibaren eskisi gibi gür olmasını beklememek gerekir.

Yoğun Stres

Çok fazla stres saçların aniden dökülmesine sebep olabilir. Bu durum bir kaç ay sürebilir. Stresi en aza indirmek saç dökülmesi riskini azaltacaktır. Stres yönetimi yapmak stresi azaltmak saç dökülmesini engelleyecektir.

Aşırı Kilo Kaybı

Ani kilo kayıpları sonucunda saç dökülmeleri meydana gelir. Sağlıklı bir şekilde beslenmeye başladığınızda saçlarınızın dökülmesi kesilecektir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesinin sebepleri tama olarak teşhis edildiğinde uzman bir hekim tarafından tedavi yolu izlenmektedir. Saç dökülmesi strese bağlı ise psikolojik destek alınması gerekir, mineral ve vitamin eksikliğinde mutlaka vitamin desteği alınması gerekir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here