Panik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Panik atak vücudun korku ve strese ani olarak verdiği fiziksel semptomlar ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Panik bozukluğu belirtileri ve tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Herhangi bir mekanda ve durumda ortaya çıkabilir ve genel olarak 10 dakika içinde normale dönebilir. Kişi alışveriş yaparken, dinlenirken, araba kullanırken, günlük yaşam aktivitelerini yaparken ortaya çıkabilir. Kişi ölme hissine kapılır ve olağan dışı tepkiler verebilir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak rahatsızlığı olan kişide ruhsal ve fiziksel bazı belirtiler görülür. Çarpıntı, terleme, bulantı ve kusma, ölüm korkusunu zirvede yaşama, kontrolü kaybetme korkusu ve deliriyor gibi hissetme bazı belirtileridir. Göğüs ağrısı olduğu için kişi kalp krizi geçireceğini düşünür. Panik atağı tetikleyen durumlar vardır. Kapalı ortamlar, yükseklik, geçirilen bir rahatsızlık, yoğun stres durumları panik atağı tetikleyen nedenlerdir. Kişinin ruhsal dengesini bozarak hayat kalitesini düşürür. Belirtilerin ortaya çıkması ile beraber hasta hemen hastaneye başvurur. Yapılan tetkikler sonucu stresin bu duruma neden olduğu belirlenir ve sakinleştirici ilaçlar verilerek taburcu edilir. Atakların sık sık tekrarlaması ve aynı sürecin sıkça yaşanmasından sonra teşhis konmaktadır. Teşhisi genellikle psikiyatri bölümü koymaktadır.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Olur

Panik atak tedavisi kişinin belirtiler ile başa çıkmasını sağlamaya yöneliktir. Genellikle ilaç ve psikoterapi beraber uygulanır. İlaç tedavisi olarak antidepresan ve anksiyete tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kullanılır. Mutlaka psikoterapi verilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Atak durumlarımda nefes alma egzersizleri ve kendi kendine motivasyon teknikleri öğretilir. Atak durumları ile başa çıkma gibi bazı özel teknikler hastaya öğretilir. Panik bozukluğu olan bireyler aldıkları tedavi ile çok kolay bir şekilde günlük yaşamlarına devam edebilirler. Tedavi uzun süre alan bir yöntemdir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here