Lazerle Ağrısız Diş Tedavisi

Diş hekimliği alanında sıkça tercih edilen tedavi yöntemlerinden lazer, enerjisi yoğunlaştırılmış ışınların diş rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Ağız ve diş rahatsızlıklarının tedavisine getirdiği birçok kolaylık ve memnuniyet sayesinde uzmanlar kadar hastalar tarafından tereddütçe tercih edilmektedir.

Lazerle Ağrısız Diş Tedavisi Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Uygulama alanı gün geçtikçe genişlemekte olan lazer tedavisinin ağrısız olması özellikle dişçi koltuğuna oturmaktan imtina edenleri cezbetmekte ve diş rahatsızlıklarından acısız kurtulma imkânı sunmaktadır.

Dolgu ve diş beyazlatma işlemi gibi basit diş hekimliği uygulamaları içinde geçerli olan ağrısız lazer tedavisi, ağız içi kistleri ve yaraları gibi ciddi hastalıkları da ağrı vermeden iyileştirmektedir. Lazer ışınları ile yapılan tedavide ağızdaki ve dişlerdeki dokulara minimum düzeyde zarar verilmesi söz konusu olduğu için sağlıklı bir ağız yapısı için gerekli bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

  1. Lazerli Diş Dolgusu

Çürümüş ve kaybedilmek üzere olan dişlerin kurtarılması adına uygulanan en yaygın yöntemlerden diş dolgusu, lazer teknolojisi ile birlikte yapıldığında hasta tarafından daha az acı hissedilmesi mümkün olmaktadır.

Beyaz renkli ve kompozit dolgularda kullanılan ışın kaynağı teknolojisi zorlu dolgu işlemlerinin en az zarar çerçevesinde gerçekleşmesine olanak sunmakta ve dolgu ve diş arasındaki uyumunda kolay olmasını sağlamaktadır.

  1. Lazerle Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Geri dönüşü oldukça zor olan diş eti hastalıklarının günümüz teknolojisinde lazer ile yapılması birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Diş eti hastalıklarını çoğaltan diş plağının lazer sayesinde sorunsuz temizlenmesi iyileşme sürecinin kolay atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Diş eti tedavilerinde küretaj olarak tanımlanan kapsamlı diş temizliğinde lazer kullanımı hastanın en az hasar ile tedavi görmesini sağlamaktadır. Diş taşlarının temizliği sonrasında diş eti köklerinde oluşan boşlukların kapanması bu yöntem sayesinde daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

  1. Lazerle Diş Hassasiyeti Tedavisi

Bütün diş hastalıklarının kaçınılmaz sonu niteliğindeki diş hassasiyeti lazer yöntemi ile giderilmektedir. Bilhassa diş eti çekilmesine bağlı olarak köklerin ortaya çıkması sıcak ve soğuk gibi yiyecek ve içeceklere karşı yoğun hassasiyet hissedilmesine neden olmaktadır.

Lazerle diş hassasiyeti tedavisinde temel amaç hassasiyete neden olan diş kanallarının lazer ışınları ile doldurularak hassasiyetin yok olmasını sağlamaktır.

  1. Lazerle Kanal Tedavisi

Sorunlu diş köklerinin temizlenmesine yönelik uygulanan kanal tedavisi, lazer ile uygulandığında köklerin yapısında değişiklik ve sterilizasyon gibi işlemlere de izin vermektedir. Üstelik anestezi ile uyuşturmaya bile gerek bırakmayan lazer tedavisi, hastanın acı duymadan zorlu kanal tedavisini görmesine imkân tanımaktadır.

Etkili bir kanal tedavisinden söz edebilmek için köklerin yeterinde temizlenmiş ve steril edilmiş olması gerekir. Lazer tedavisi ihtiyaç duyulan diş köklerindeki hijyenin sağlanmasını mümkün kıldığı için iyileşme süresi de aynı doğrultuda daha kısa sürmektedir. Lazer teknolojisi ile elde edilen enerjinin gerek olan steril ortamı fazlasıyla sunması, kanal tedavisi uygulamalarında günümüz imkanlarına ulaşmayı sağlamıştır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here