Köprü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş doktorları günümüzde bile çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Ama bazı yöntemler ağrı ve acı olmadan halledilebilir. Dişin çektirilmesi ya da diş kaybı sonucu dişler arasında boşluk olduğunda bu boşluğu doldurmak gerekir. Bunun için köprü tedavisi denilen yönteme başvurulmaktadır. Peki, köprü tedavisi nasıl yapılır? Avantajları ve dezavantajları var mıdır?

Köprü Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Damakta dişler arasındaki boşluğu doldurmak için o bölgeye diş ilavesiyle köprü yapılır. Yapılmadığı takdirde dişlerin şeklinde bozulmalar, yemek yerken ya da konuşurken problemler olabilir. Bu tedavi iyi durumda olan dişleri kurtarmayı sağlar. Kanal tedavisi ya da dolgunun yeterli olmadığı durumlarda köprü tedavisi en iyi çözümdür. Köprü tedavisi uygulanırken köprü yapılması istenen dişin olduğu bölge güzelce temizlenir. Temizleme yapıldıktan sonra ölçü alınarak bu ölçüye göre porselen diş hazırlanır. Köprü yapılacak olan dişler inceltme yapılır. İnceltilen dişler arasına özel bir sıvı kullanılarak porselen diş ilave edilir. İyice oturması sağlanır. Böylece öteki dişler ile de uyumlu olması sağlanır. Normal bir diş görünümünde olur. Kısa sürede gerçekleşebilen ve diş uyuşturulup yapılan bir metot olduğu için ağrı ve acı yaşanmaz.

Diş Köprüsünün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diş köprüsü sabit bir diş protezi oluşturur. Cerrahi bir operasyon gerektirmeden yapılabilir. Maddi açıdan daha uygun bir fiyata tabidir. Fonksiyonel bir kullanıma sahiptir ve estetik bir görünüm sağlar. Bu gibi avantajlarının yanı sıra dezavantajları da mevcuttur. Dişin kaplamasının kenarından çürük oluşabilir. Sıcağa karşı hassasiyet oluşabilir. İnceltme yapıldığı sırada dişlere zarar verebilir hatta kaybedilmesine bile yol açabilir. Destek olan dişlerde aşırı derecede yüklenme sorunu olabilir. Köprü yapılan bölgede kemik dejenere olması önlenemez.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here