Kolera Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Kolera ilk olarak 1883 yılında, Mısır’da keşfedilmiştir. Oldukça bulaşıcı ve tehlikeli olarak bilinen kolera, tarihte 100 binden fazla kişinin ölümünden sorumludur. İşte kolera nedeni belirtileri ve tedavisi.

1- Kolera Nedir?

Akut, epidemik bir enfeksiyonel hastaklıktır. Vibrio kolera isimli bakterinin bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bakteri toksin salgılar ve bu toksinler de bağırsakların su kaybetmesine neden olur. Sulu ishal bu hastalığın en önemli belirtisidir. Hatta günde 20 – 30 litreye yakın su kaybı yaşanır ki bu da insan vücudu için ölümcül bir durumdur.

2- Koleranın Belirtileri Nelerdir?

Morarma, karnın ve göz çukurlarının içe doğru çökmesi ilk belirtilerdendir. Bitkinlik, tansiyon, nabzın hızlı atması, seste kısıklık, ağızda kuruluk ve sulu ishal hastalığın diğer belirtileridir.

3- Koleranın Nedenleri Nelerdir?

Az pişirilmiş ya da çiğ istiridye, yengeç gibi deniz mahsulleri de dâhil olmak üzere, kirli gıda ya da su ile kolera bakterisi insan vücuduna girer. Yalnızca insanlarda görülen bu hastalık, tam yıkanmamış sebzelerden de sıkça bulaşır.

4- Kolera Risk Faktörleri Nelerdir?

Genellikle içme suyundan daha sık bulaşan bu hastalıkta, en önemli risk faktörü yeterli ve hijyenik içme suyunun olmamasıdır. İmmün sistemin zayıf ve kan grubunun da 0 olması diğer risk faktörlerindendir. Ayrıca kalabalık ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşamak, hijyene özen gösterememek, mide asidini azaltan ilaçlar kullanmak kolerayı tetikler.

5- Kolera Tedavisi Nasıl Olur?

Kolera tedavisinde en önemli silah antibiyotiktir. Antibiyotik ile vücuttaki zehrin ilerlemesi yavaşlatılır. Bu antibiyotikler çocuk ve hamilelerde de kullanılmaktadır.

6- Koleradan Nasıl Korunmak Gerekir?

Koleradan korunmanın başlıca yolu hijyenden geçmektedir. Ayrıca 3 – 5 ay arası koruyuculuğu olan aşılar da yapılabilir. Dezenfekte edilmiş suların tüketilmesi ve ellerin sık sık yıkanması gerekmektedir. Ayrıca mikrop ile enfekte olmuş kişiler ile aynı ortamda bulunulmamalı ve sebzeler iyice yıkanmadan tüketilmemelidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here