Kansızlık Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık (anemi), vücut için çok önemli sorunlar yaratan bir hastalık çeşididir. Zamanında önlemi alınmadığı taktirde, çözülmesi yoğun çalışmalar ve zaman alan, hayati tehlike taşıyan uzun bir tedavi süreci başlar. İnsanların bu rahatsızlıktan korunmak için kansızlık nedeni belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmaları şarttır. Kansızlığın başta gelen nedenleri arasında immun sistem, genetik ve vitamin eksikliği yer almaktadır. Vücuda kan yapıcı vitaminlerin alınmaması da kansızlık oluşumuna sebep olur. Vücuttaki hemoglobin eksikliği kansızlık adı ile bilinmektedir. Kansızlık için vücuda vitamin ve kan takviyeleri yapılmaktadır.

1.Ellerin Üşümesi

Kansızlığın önemli belirtileri arasında ellerde üşüme olması bulunur. İnsan vücudu sıcakken eller buz gibi soğuk olur. Sıcak bir eşyayı tutsalar dahi eller ısınmaz.

2.Sırt Ve Bel Ağrısı

Gece düzenli bir uyku alındıktan sonra, sabah yataktan kalkma sorunu yaşanması kansızlığın belirtilerinden biridir. Vücut sürekli ağrır, yürüme sırasında belin adım atmaya hali kalmaması bir kan hastalığının olabileceği anlamındadır.

3.Vücutta Morluk

İnsan vücudunun kol, bacak veya kasık kısmında birdenbire oluşan ve kokulu bir morluk bulunması, vücutta kansızlık olduğu anlamına gelir. Bu durum ciddi bir kan hastalığının habercisidir ve hiç vakit geçirmeden Hastanelerin Hematoloji Bölümüne muayene olmak gerekir.

4.Saç Dökülmesi

 

Kansızlık B12 eksikliğine veya demir eksikliğine dayanıyorsa vücutta saç dökülmesi yaşanır.

5.Unutkanlık

 

Kansızlığın en sık görülen belirtileri arasında unutkanlık yer alır. Kişi anlık unutkanlıklar yaşar. İlerleyen kansızlık sorunlarında unutkanlığın yanı sıra görme bozukluklarıda bulunur.

6.Bilinç Bulanıklığı Ve Depresyon Hali

 

Kansızlık şikayeti bulunan kişilerde zihin bulanıklığı ve depresyona girme halleri görülür. Kişi içine kapanır ve normal hal ve hareketlerine göre farklı davranışlarda bulunur. Gülmeme, konuşmama ve mimik değişiklikleri yaygın olan bozukluklardır.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here