Kansızlık Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık, günümüzde sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır.

En büyük nedenleri;

  • adet görme,
  • kanser,
  • ülser,
  • yaralanma
  • kan kaybı
  • kanamalı hastalıklardır.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Şayet günlük işlerinizi yaparken bile çabucak yoruluyorsanız, kendinizi çoğu zaman halsiz hissediyorsanız, egzersiz yaparken,  merdiven çıkarken ya da hafif tempoda bile yürürken çarpıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız, nefes darlığı, unutkanlık, baş ağrısı, konsantrasyon sorunları, baş dönmesi, benizde solgunluk, dudaklarda morarma, bacak krampları ve uykusuzluk gibi durumlardan yakınıyorsanız kansız kalmışsınız demektir.

Kansızlığın Baş Nedeni; Demir Eksikliği Ve B 12 Eksikliğidir

Aslında bu gibi eksikliklerin kan değerleri ölçümü yaptırılmadan anlaşılması pek mümkün olmaz. Ama tırnaklarda incelme, eğrilme, ağız tadında genel bir acılık hissediyorsanız, demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşıyorsunuz demektir. Yanı sıra el -ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk, bunama, halüsinasyon, paranoya gibi psikomatik sorunlar yaşıyorsanız,  B12 eksikliği çekiyor olabilirsiniz. Öte yandan kansızlık kurşun zehirlenmesine bağlı ya da kırmızı kan hücresi yıkımı nedeniyle de yaşanabilir. Yine orak hücre anemisi olarak kansızlık türüyse kırmızı kan hücre yıkımı kaynaklı olarak da yaşanabilir. Bu kansızlık türlerinin her b irinin semptomları farklıdır bu yüzden kansızlık belirtileri hissettiğinizde vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Bunun dışında çok şiddetli kanamalı hastalıklar, kaza geçirmek,  ülser – gastrit, hemoroid, kanlı dışkı gibi sorunlar da kansızlığın ana sebepleri olabilir.

Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık, kendiliğinden geçmeyen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Çocuklarda yaşanan kansızlıkta büyüme durur, hareketlilik ve fiziksel aktivite azalır, algı düşer hatta kapanabilir, dikkat dağınıklığı, yorgunluk oluşur. Demir eksikliğine bağlı kansızlık kan yapıcı yiyecekler den ciğer tüketimi, kara üzüm, pekmez gibi gıdalarla ve kan hapı, kan iğnesi gibi takviyelerle aşılabilir. Ayrıca Bebeklerde görülen kansızlık; kanamaya, parazitlere ya da çölyak hastalığına bağlı olarak da gelişebilir.

Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here