Kalp Kapakçığı Hastalığı Hakkında

Kalp dört odacıktan oluşan ve hayati öneme sahip bir organdır. Kan bu odacıklarda ilgili organlara giderken kapaklar sayesinde geri kaçmaz ve vücuttaki dolaşımını sağlar. Kan vücutta ki dolaşımını sağlaması için kalpten tüm vücuda aort adı verilen ana atardamar ile dağılır. Kan kalp içinde bulunan kapaklar sayesinde ileriye doğru hareket eder ve geri kaçmaz. Geri kaçtığı durumlarda kalp kapakçığı hastalıkları ortaya çıkar. Kalp kapakçığı hastalığı hakkında teşhis koymak için ayrıntılı tetkikler yapmak gerekir.

Kalp Kapağı Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapağı hastalıklarında bazı belirtiler görülür. Ritim bozukluğu, çarpıntı, sürekli yorgunluk hissi, bacaklarda ödem, nefes almada zorluk görülebilir. Kan yeteri kadar vücuda pompalanamadığı gibi vücutta biriken kirli kanda kalpten akciğerlere temizlenmek için gönderilemez. Görevini yapamayan kalp kapakları zaman içinde kalbe zarar verir ve hayati tehdit eder.

Kalp Kapağı Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Hasta bu şikayetler ile doktora gittiği zaman vücutta ki oksijen satürasyonu genellikle düşük çıkar. Kalp ekosu ve anjio işlemi yapılarak kesin teşhis konur. Kalp odaklarını dinlemede aritmiye rastlanabilir. Kalp ile ilgili diğer tahlilleri kardiyoloji hekimi ister ve sonuçları değerlendirerek teşhisi koyar. Kalp hayati bir organdır ve herhangi bir rahatsızlık ölümle sonuçlanabilir.

Kalp Kapağı Tamir Edilir mi?

Kalp kapağı hastalıklarında hastalığın evresine göre ilaçla tedavi ve kalp kapağı tamiri uygulanabilir. Tedaviye öncelikle var olan kapakta onarım yapılarak başlanır. Yanıt vermeyen tedavilerde son çare olarak kapak değişimine gidilir. Vücut ile uyumlu kapak görevi gören malzemeler kalbin bölümüne yerleştirilir. Genetik nedenler kalp hastalığına neden olabileceği gibi sağlıksız bir yaşam da kalp hastalığına neden olabilir. Ailesinde kalp hastalığı bulunan kişilerin düzenli olarak kontrollerini yaptırması hastalığı önceden saptamak için çok önemlidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here