Kadınlarda Meme Kanserini Tetikleyen Unsurlar

Kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olması nedeniyle dikkat çeken meme kanserini etkileyen ve oluşumuna dayanak olan birçok neden vardır. Farkında olmak ve erken tanı evresinde yakalamak ise oldukça zor olabilir. Herhangi bir belirti olmamasına rağmen harekete geçmek ve düzenli aralıklar ile kontrol ettirmek erken tanı imkânını artıracaktır. Bunun haricinde ele gelen kitle ve elle muayene sırasında ortaya atılan bulgular, göğüste çekme veya kanlı akıntı şeklinde bazı belirtiler ortaya çıkıncaya kadar anlaşılması zor olmaktadır. Kadınlarda meme kanserini tetikleyen unsurlar konusunda ise genetik en temel etmen olarak sayılabilir.

Genetik Faktörü

Hemen hemen her hastalığın tanısında ve ortaya çıkma sürecinde dikkate alınanların başında gelen faktör genetiktir. Genetik olarak yatkınlık veya ailede bu tarz bir hastalıktan kaynaklanan bir durum olması sizi de potansiyel olarak dikkat edilmesi gerekenler grubuna aktaracaktır. Bundan dolayı genetik riskiniz olduğunu düşündüğünüzde bir doktora başvurmalı ve kontrol ettirmelisiniz.

Diğer Unsurlar

Başlıca etmen genetik olmasına karşılık diğer konularda da özellikle tetikleyici faktörler olduğu görülmüştür. Bunların başında erken yani 12 yaşından önce adet görmek, geç menopoza girmek, uzun süren hormon tedavilerine maruz kalmak sayılabilir. Ayrıca henüz hiç çocuk doğurmamış olmak ve ilk doğumunu 30 yaşından sonra gerçekleştirmek da bir başka risk faktörü olarak sayılabilir. Hemen hemen her hastalığın temelinde yatan nedenlerden olan aşırı kilo ve hareketsiz yaşam da oldukça etkili olacaktır. En önemlilerinden bir tanesi ise alkol tüketiminde sorun yaşamak olarak vurgulanmalıdır. Alkol tüketimini sınırlayamayan hastaların uzun vadede bu tarz sorunlar ile karşılaşmaları söz konusu olmaktadır. Ek olarak unutulmaması gereken faktör ise stres ve beraberinde gelenlerdir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here