İnatçı Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir?

Ateş, vücut ısısının 38 dereceden yüksek olması durumudur. Kişiye verdiği rahatsızlık kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle anneler ve babalar çocuklarında ateş oluşumunu panik ile karşılayabilir ve çocukların havale geçirmesinden endişe edebilirler. Aynı zamanda vücutta ateş oluşumu şu anlamada gelmektedir; vücudun savunma mekanizmasının görevini yerine getirmesini ve vücudun enfeksiyonla savaştığını göstermektedir. Şimdi inatçı yüksek ateşin belirtileri nelerdir bir inceleyelim?

İnatçı Yüksek Ateş Belirtileri

Ateşin belirtileri, titreme ve şiddetli üşüme ile ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalıklarda ateş aniden ürpermeyle, kasların kasılması ile daha da yükseliyor. Titreme ve dişlerin birbirine çarpmasına sebep olan gerçek ürpermeleri, virüs enfeksiyonlarında, ateşin ortaya çıkmasından önce görülen üşüme duygusundan ayırt etmek gerekir. Bakteri ve virüslerin kana karışması ile de yüksek ateş görülmektedir.

Ateşin bir diğer belirtisi ise dudak uçuklamasıdır. Özellikle zatürre, sıtma gibi rahatsızlıklarda özellikle üst dudakta şişme ve uçuklar meydana gelebilir. Bu durum vücut direncinin düşmesine ve halsizliğe sebep olur.

Ateşin çok fazla yükseldiği durumlarda vücut halsiz olur ve ateşin acil olarak düşürülmesi gereken bir durumdur. Ateşin ölçülmesi için koltuk altı, alın, deri ve kulaktan ölçme araçları kullanılır. Ateşli hastalıklarda ateşin günde bir kaç kez ölçülmesinde fayda vardır. Ateşin yükselip, düşme düzeni hastalığın tanınması açısından oldukça faydalıdır. Ateşin bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğunu unutmamak gerekir.

İnatçı Yüksek Ateş Tedavisi

Solunum sistemi viral enfeksiyonlar yüksek ateşin en belirgin nedenleri arasındadır. Bu sebeple antibiyotikler viral enfeksiyonları iyileştirmez. Yüksek ateş durumlarında mutlaka doktorunuza veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Eğer doktorunuz bakteriyel bir enfeksiyon tespit ederse antibiyotik tedavisine başlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here