İmplant Üstü Sabit Protetik Yükleme Nedir?

Ağızdaki eksik diş sayısına bağlı olarak ağız bütünlüğünü korumak için yapılan müdahaleye protetik ismi verilmektedir. Çoğunlukla estetik görüntü için yapılan protetik müdahaleler kimi zaman çiğneme fonksiyonlarını geri kazanmak için de yapılabilmektedir. Bilhassa ağız ve diş sağlığını kaybetmeye başlamış bireyler için protetik yükleme sık sık başvurulan bir işlemdir.

  • İmplant Üstü Sabir Protetik  Yükleme Nedir?

İmplant üstü sabit protez uygulaması, duyan herkesi biraz tedirgin eden uygulamalardan bir tanesidir. Bilinen ve inanılanın aksine can acıtmayan, estetiğinizi geri kazandıran, çene gücünüzü eski haline getiren bir uygulama olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İmplant destekli sabit protezler, implant temeli üzerine yerleştirilmiş uzun süre kalıcı olacak olan protezlerdir. Çoğunlukla eksik diş durumlarında başvurulan bu durum hiç diş olmadığında da uygulanabilmektedir. Yeterli kemik seviyesine sahip olan, çene genişliği müsait olan hemen herkes implant üstü sabit protetik yükleme yaptırabilmektedir.

  • İmplant Üstü Sabit Protetik Yükleme Nasıl Yapılır?

İmplant üstü sabit protetik yükleme, diş kapasitesine göre değişen bir uygulamadır. Çenenin büyüklüğüne ve uygulanacak işleme bağlı olarak çoğunlukla alt üst çenede farklı sayılarla müdahale edilmektedir. Hiç diş olmayan alt çenede 4-6 implant kullanılırken; üst çenede 6-8 arası implant tercih edilmektedir.

İmplant yerleştirildikten sonra ağıza uyumlanarak dişin üzerinde sabit kalacak şekilde protez yapıştırılması yapılmaktadır. Yapıştırma işlemi tahmin edilenin aksine son derece kaliteli ve güçlü yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir kayma, kopma gibi olumsuzluk yaşanmamaktadır. Protezde çoğunlukla metal alaşımlar tercih edilmektedir. Bu şekilde daha uzun ömürlü verim sağlanmaktadır. Ayrıca full seramik malzemeler ve zirkonyum da kullanılan protez malzemeleri arasında yer almaktadır.

İmplant üstü sabit protetik yüklemede kişinin dişsiz olan kısmı için son derece kuvvetli bir diş sistemi uygulanmaktadır.

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Bende Nevşehir’de implant hizmeti sunuyorum. Oldukça faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuş küçük bir ekleme yapmak istiyorum. İmplant üstü yüklemelerde çoğunlukla estetik kaygı ilk sırada yer almaktadır. Bu sebepten yapılan uygulamaların özellikle orijinal diş gibi görünmesi istenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here