Hamilelikte Ayak Şişme Sebepleri

Gebelik sürecinde anne adaylarında karşılaşılan en sık sorunlardan birisi de ayak şişmesidir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak görülen bu durum, hamileliğin tüm dönemlerinde etkili olabiliyor. Bu durum birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak hamilelikte ayak şişme sebepleri arasında; hormonal değişimler, yüksek tansiyon, hareketsizlik ve vücutta hamilelik süresince tutulan su miktarının artması yer alıyor. Saydığımız bu etkenler hamilelikte oluşan ayak şişmesinin genel sebepleridir. Bunun yanı sıra; aşırı tuzlu gıdaları tüketmek, kafeinli içecekleri sıkça içmek ve potasyum içeren besinleri yeteri kadar tüketmemek de hamilelikte ayak şişmesine neden olabilir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Ne Zaman Olur?

Ayak şişmesi, gebelik döneminin her ayında oluşabilecek muhtemel bir sorundur. Ancak bireylerden kaynaklanan bir neden olmadığı sürece bu problem rahmin büyümesi ile birlikte 5. aydan itibaren ortaya çıkacaktır. Özellikle gebelik döneminin son 3 ayında bu sorun görülüyor. Bu aylarda rahmin aşırı büyümesi, hormonal değişimlerin artması ve vücutta tutulan su miktarının artması nedeniyle ayak şişmesi sorunu daha çok yaşanacaktır.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Uzmanlar ayak şişmesi sorunuyla baş etmek isteyen anne adaylarının özellikle bol su tüketmesini ister. Bu durum düşünülenin aksine, şişliğin artmasına değil azalmasına yardımcı olur. Günde ortalama 2-3 litre su tüketimi anne adaylarına öneriliyor. Öte yandan ayak şişmesinin oluşması ve ilerlemesinde özellikle kişilerin aşırı hareketsizlikleri etkili olur. Bu nedenle hamilelik süresi boyunca hafif tempolu egzersizlere devam edebilirsiniz. Ayaklardaki şişliği geçirmenin en doğal yolu ise, lahana yapraklarını kullanmak olacaktır. Lahana yaprakları ayaktaki fazla olan tüm suyu alır ve şişliği indirir. Buzlukta bekleteceğiniz lahana yapraklarını daha sonradan ayak bölgenize bezle sararak bekletiniz. Bu sayede şişlikler belirgin oranda azalacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here