Guatr Belirtileri ve Tedavisi

Guatr troid bezinin aşırı büyümesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Altta yatan nedene bağlı olarak troid bezi az ya da çok çalışabilir. Troid vücut sistemleri üzerinde önemli bir etkiye sahip bir bezdir.

Troid Bezi Nerede Bulunur?

Troid bezi boynun ön tarafında bulunan bir bezdir. Hormon üretmesi için troid stimülan hormona ihtiyaç vardır. TSH beynin hipotalamus bölgesinden salınır ve troid bezlerini uyarır.

Troid Bezinin Önemi Nedir?

Troid bezi bütün organların uyumlu ve sağlıklı çalışması için gerekli bir hormondur. Özellikle anne karnında bebeğin beyin gelişimi oldukça önemli bir hormondur. Eksikliğinde bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Yetişkinlerde bazı hastalıklara zemin hazırladığı gibi kişinin hayat kalitesini ciddi ölçüde düşüşe neden olur.

Neden Guatr Oluşur?

Guatr oluşmasına neden olan birçok neden vardır. İyot eksikliğine bağlı oluşabilir. Genetik nedenleri olabilir, tsh hormonuna bağlı gelişebilir. Ayrıca kanser gibi patolojik hastalıklarda guatr oluşma riski fazladır. Bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı olarak otoimmün hastalık olarak da gelişebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Guatr belirtileri bazı kişilerde salınan hormonun az olması veya çok olmasına göre belirti gösterebilir. Fazla çalıştığı durumlarda kişide zayıflama, çarpıntı, uykusuzluk, bağırsak hareketlerinde artma gözlenebilir. Az çalıştığı durumlarda kilo alma, kabızlık, uykuya eğilim ve saçlarda dökülme görülebilir.

Guatr Nasıl Teşhis Edilir

Hastalara yapılan fiziki muayene ve kan testleri ile teşhis konulabilir. Yapılan bazı görüntüleme sistemleri ile de teşhis koymak mümkündür. Her sağlık kurumunda yapılan kan testleri ile teşhis koymak çok kolaydır.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr tedavisi genellikle ilaç tedavisi olarak planlanır. Troid bezinde çok sayıda nodül olması durumunda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Vücutta bulunan hormon seviyesine göre ilaçla tedavi olumlu sonuçlar vermektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here