Gözde Bulanıklık Sebepleri Nelerdir?

Bulanık görme bakış esnasında kişinin ayrıntıları tam olarak seçememesini ifade eden bir görme bozukluğudur. Görmede netliğin kaybolması tek gözde yaşanacağı gibi, her iki gözde de yaşanabilmektedir. Bulanıklık ani olarak meydana gelebildiği gibi zaman zaman da oluşabilmektedir. Gözde bulanıklık sebepleri nelerdir ? Göz bulanıklığı hangi hastalıklardan kaynaklanır merak ediyorsanız alt başlıklara mutlaka göz atmalısınız.

Göz Bulanıklıklarının Altında Yatan Hastalıklar Nelerdir?

Göz bulanıklıkları bir anda oluşabileceği gibi kalıcı şekilde de ortaya çıkabilmektedir. Yakın ve uzağı görmede yaşanan problemler; hipermetrop ve miyop rahatsızlığından oluşmaktadır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan diyabet riskleri ile birlikte, katarakt oluşumu da gözde yaşanan bulanık görmenin ana nedenleri arasındadır. Astigmat rahatsızlığı da gözde yaşanan bir diğer görme problemidir. Astigmat ile birlikte şekillerin bozuk ve bulanık görülmesi söz konusudur. Migren rahatsızlığı da gözde yaşanan bir diğer bulanıklık sebeplerindendir. Migren rahatsızlığında, bulanıklığa eşlik eden şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı görülmektedir. Gözde bulunun kornea kısmının zarar görmesi sonucunda da bulanık görme yaşanabilmektedir. Diyabetik retinopati denilen rahatsızlık ile birlikte diyabet hastalarının göz sinirlerinde yaşanan hasarlarda bulanık sorunu sık görülen şikayetler arasındadır. Kan şekerinde yaşanan dalgalanmalar ve ani tansiyon değişiklikleri de gözde yaşanan bulanıklığın en önemli nedenleri arasındadır.

Göz Bulanıklığı Rahatsızlığında Teşhis

Göz bulanıklığının sebepleri ve altında yatan rahatsızlıklar mutlaka bir hekim kontrolünden geçmelidir. Gözde yaşanan bulanıklık problemi basit bir görme bozukluğundan kaynaklanacağı gibi, ciddi bir göz hastalığının habercisi de olabilmektedir. Travma ve gözde oluşan herhangi bir yaralanma sonucu gözde bulanıklık yaşanıyorsa zaman geçmeden bir hekime başvurmalısınız. Teşhis edilen bulanık sorunlarının büyük çoğunluğunda yüz güldürücü iyileşmeler yaşanmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon varlığından kaynaklanan bulanık problemlerinde ilaç tedavisi uygulanarak sorunlar basit bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here