Göz Kanlanması Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Göz kanlanması çoğu kişide sebepsiz yere görünen, ancak bazı kişilerde önlem alınmasını gerektiren bir rahatsızlıktır. Göz, oldukça hassas bir organdır ve gözün içinde beyaz kısımda zar (konjektiva) bölgesinde bulunan damarlar genişlediğinde gözde kanlanma oluşur. Gözlerinde kanlanma oluşan kişiler, göz kanlanması nedeni belirtileri ve tedavisi nasıl olmalıdır konusunda araştırma yapmaktadır. Göz kanlanması görme ile ilgili herhangi bir probleme sebep olmaz ancak yine de önleminin alınması şarttır. Tedavi yöntemi uygulamaya gerek kalmadan, düzenli bir uyku sonucu göz kanlanması kısa sürede geçmektedir.

1.Sürekli Bilgisayara Bakmak

Göz kanlanmasının sebeplerinden en çok rastlananı bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlara fazla bakılmasıdır. Bu zamanlar kısaltıldığında göz kanlanması azalacaktır.

2.Göze Kirpik Veya Toz Kaçması

Gözde kanlanmaya sebep olan bir diğer etmen ise göze kirpik, ortamda bulunan toz veya polen gibi yabancı cisimlerin kaçmasıdır. Bu durum pamuk ile yapılacak ılık çay pansumanı ile kısa sürede geçecektir.

3.Klimalı Veya Sobalı Ortamlar

Göz kanlanmasında, gözün sürekli sıcak veya soğuk ortamlara maruz kalması da etkili olmaktadır. Fazla sıcak bir ortamda sürekli gözün açık kalması veya soğuk ortamda gözün açık kalması ile oluşmaktadır. Patates, salatalık ve elmanın göz üzerine pres şeklinde uygulanması göz kanlanmasını giderecektir.

4.Kirpik İltihabı

Göz kanlanması kirpik iltihabından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir göz doktoruna başvurulduğunda, göz damlası veya merhem uygulaması ile kısa sürede giderilecektir.

5.Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, göz kanlanmasının sebeplerinden biridir. Suni gözyaşı kullanımı ile bu sorun giderilmektedir.

6.Böcek Sokması

Gözün kanlanmasına sebep olan bir diğer neden, arı sokması veya böcek ısırıklarıdır. Şayet bu durum sonucu göz kanlanmış ise soğuk süt ile göz silinmelidir.

Paylaş

1 YORUM

  1. Sürekli bilgisayara baktığım için bende de kan toplama oluyor doktora gitmeye üşeniyorum açıkcası ama bir an öncede gitmeliyim benim gibi olan arkadaşlar ihmal etmeyin benim gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here