Gece Körlüğü Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü gece veya loş ışıkta net görememektir. Peki Gece Körlüğü Nedeni Belirtileri ve Tedavisi nedir?

Tedavi Yöntemleri

1) Tedavi Edilmemiş Miyop: Bazı durumlarda gece körlüğüne neden olur. Göz yuvarlağının genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Retinada meydana gelen odaklanma uyumsuzluğundan dolayı uzakta olan cisimleri net olarak görememe bulanık görme ve loş ortamlarda görememe problemleri ortaya çıkar.

Tedavisi: Düzeltici lensler yardımı ile tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

2) Göz Bebeğine Baskı Yapan İlaçlar ve Glokom Hastalığı: Glokom hastalığı gözlere baskı yapmakta ve bu nedenle optik sinirler etkilenerek körlüğe neden olur. Glokom hastalığı kalıcı körlüğe neden olduğu için acil olarak doktora başvurulmalıdır.

Tedavisi: Ameliyat veya lazer tedavisi ile gözün su tahliye mekanizması temizlenerek etkili bir tedavi yapılabilir. Göz etrafında oluşan basıncın azalması için ilaç tedavisi uygulanır.

3) Katarakt: Gece körlüğüne neden olan bir diğer problemdir. Göz lenslerinin kademeli olarak bulanmasına neden olur ve görmeyi zayıflatır.

Tedavisi: Ameliyat ile problem tamamen ortadan kalkmaktadır. Bir mil aracılığı ile gözde bulanıklığa neden olan birikinti alınır ve göze len yapıştırılır.

4) Şeker Hastalığı: Kanda meydana gelen şeker artışı gece körlüğüne neden olur. Görme kaybı şeker hastalığının en yaygın belirtisidir.

Tedavisi: Erken teşhis edilir ise insülin enjeksiyonu ile hastalık kontrol altına alınabilir. Bu sayede görme kaybı ihtimalide asgariye indirilmektedir.

5) Güneş Işığına Maruz Kalma: Uzun süre güneş ışığına maruz kalınması durumunda ortaya çıkar. Bu 1-2 gün sürebilmektedir.

Tedavisi: Genel olarak 1-2 gün sonra geçmektedir. Bu süre zarfında gözleri dinledirmek ve hareketleri sınırlandırmak gerekmektedir. Güneş gözlüğü ve kenarlıklı şapkalar ile gözler korunmalıdır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here