Evde Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Zaman zaman dudaklarınızın olduğu gibi görünmediğini fark edersiniz. Kış mevsiminde soğuktan çatlayan dudaklarınız, yaz mevsiminde nemsiz kaldığı için kurumaktadır. Gerek evin içinde gerekse dışarıya çıkarken dudaklarınıza gereken özeni gösterdiğiniz takdirde sorun yaşamanız mümkün değildir. Özellikle çatlama nedeniyle oluşan kanamalar, acı çekmeler tamamen ortadan kalkabilir. Yapmanız gereken, doğru ve sağlıklı yöntemlerle dudağınızı dinlendirmektir.

Limonlu, Karbonatlı Peeling ile Temizleyin

Dudaklar zaman zaman kendiliğinden soyulmaya başlayarak üzerindeki ölü deriyi atmaktadır. Bu süreç özellikle makyaj yapmak istediğinizde çirkin bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek, dudakları ölü deriden kurtarıp canlandırmak için haftalık dudak peeling yapmanız önerilmektedir. Evinizde yalnızca limon ve karbonat gibi sağlıklı ürünler kullanarak peelinginizi yapabilirsiniz.

Evde Dudak Peelingi Yapmak

Bir çay tabağının içerisine bir çay kaşığı karbonat dökün. Üzerine yalnızca 5 damla limon damlatın. İkisini parmağınızla güzelce karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra dudaklarınıza sürün. İlk aşamada biraz yakabilir fakat bu mikropların ölmesi açısından faydalıdır.

Sürdüğünüz peelingi parmağınızla dudağınızın üzerinde gezdirin. Birkaç dakika daha aynı işleme devam edip ılık su ile yıkayın. Temizlendiğini ve dolgunluk kazandığını fark edebilirsiniz.

Süt Ve Bal İle Dudaklarınızı Nemlendirin

Dudak bakımı yalnızca ölü deriden kurtulma, çatlakları iyileştirme işlemi değildir. Düzenli olarak nemlendirme işleminin de yapılıyor olması önemlidir. Bu nedenle bir çay tabağının içerisine bir çay kaşığı bal ilave edin. Üzerine aynı çay kaşığı ile süt ekleyin. İkisi macun kıvamı oluşturana dek karıştırmaya devam edin. Daha sonra dudaklarınıza sürün. Sürme işlemi sonrası 10 dakika bekletin daha sonra temizleyebilirsiniz.

Evde Dudak Bakımı

Dudaklarınızı Zeytinyağı İle Besleyin

Dudaklarınızın her zaman dolgun ve ışıltılı görünmesini istiyorsanız gereken özeni göstermeniz önemlidir. Her gece yatmadan önce yapmanız gereken tek şey dudaklarınızın üzerine zeytinyağı sürmektir. Bu şekilde daha dolgun ve gösterişli dudaklar elde edebilirsiniz. Ayrıca organik zeytinyağının dudağınızı çok daha sağlıklı göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Her gece yatmadan önce yağ sürmek, ilk günler için üşengeçliğe neden olsa da dudaklarınızda yarattığı etki sizi şaşırtacaktır. Zeytinyağının yanında tercihinize bağlı olarak kakao yağı veyahut badem yağı da tercih edebilirsiniz.

Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here