El Şişmesinin Nedeni ve Tedavisi

Hemen hemen herkesin karşılayabileceği el şişmesinin nedeni ve tedavisi, sağlık açısından önemli konulardan biridir. El şişmesi, birçok sebebe bağlı olarak oluşabilse de, genellikle vücutta su toplanması ya da eklemlerdeki iltihaplanmalara işaret ediyor. Ödem olarak nitelendirilen bu rahatsızlık, farkında olunan ya da olunmayan çeşitli enfeksiyonlara ya da travma benzeri başka nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Sebebine göre değişse de, ellerle şişme uzun süre ya da çabuk geçen bir şikayet olabiliyor.

El Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

El şişmesi, hamilelik sırasında ya da adet dönemlerinde vücudun sus tutmasına bağlı olarak oluşabilen bir rahatsızlıktır. Ancak bu şişliklerin, ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğini de unutmamak gerekiyor. Belirli aralıkla oluşan ve hemen geçebilen el şişmelerinin aksine, uzun süreli ve tekrarlayan el şişmelerinin çok sayıda nedeni olabilir. Bunlar; Ödem, yaralanma, kireçlenme, karpal tünel sendromu, egzersiz yetersizliği ve alerji olarak sıralanabilir. Ayrıca bazı ilaçların da ellerle şişme yaptığı biliniyor. Bazı antidepresanlar, şeker hastalığı ilaçları, bazı kalp ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları, steroidler, hormon terapileri ve bazı iltihap sökücü ilaçlar da bu rahatsızlığa yol açabiliyor. Bunlara ek olarak bağışıklık sistemine, enfeksiyonlara ve iltihap durumlarına göre de el şişme rahatsızlığı görülebilir. Aşırı kilolu olma, damar sorunları, kanda tuz dengesizliği, lenf ödemi, gebelik zehirlenmesi, böbrek sorunları, hipotiroidi ve bazı damar hastalıkları da el şişmelerine neden olabilir.

El Şişmesi Tedavisi

El şişmesi tedavisinde ilk yapılan işlem, bu şişmenin neden oluştuğunu teşhis etmektir. Teşhis işleminden sonra, şayet organlardan (böbrek, karaciğer vb) kaynaklandığı anlaşılmış ise, buna yönelik ilaç tedavilerine başlanıyor. Sebepsiz yere oluşan el şişmelerinde de çeşitli testler yapıldıktan sonra tedaviye geçiliyor. Tedavilerin çoğu genelde ilaçlarla yapılıyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here