Dudak Çatlama Nedenleri Nelerdir?

Mevsim geçişlerinde daha çok görülen ve özellikle sonbahar ile kış aylarında bir sorun haline gelen dudak çatlaması, her yaştan insanın gündelik yaşamını olumsuz yönde etkileyebilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Çatlayan dudaklar, görünüş açısından rahatsızlık verici bir durum olmakla beraber, fiziksel açıdan acı verici de olabiliyor. İşte dudak çatlama nedenleri nelerdir? konusunun detayları.

Dudak Çatlaması Nedir?

Genelde soğuk havalarda daha çok görülen, hafif ya da ağır çatlaklar şeklinde olabilen ve fiziksel ağrıların oluşmasına neden olabilen dudak çatlaması, müdahale edilmemesi halinde kanayan yaraların oluşmasına kadar gidebiliyor.

Dudak Çatlamasının Nedenleri ve Tedavisi

Dudak çatlamasının en önemli nedenlerinden biri de güneş ışığıdır. Yaz aylarında güneş ışınları vücuttaki nemi buharlaştırarak dudakların kurumasına ve çatlamasına neden olur. Gün içeresinde yeteri kadar su tüketilmemesi de hücrelerin susuz kalmasını tetikler. Bu da dudak kuruluğu ya da çatlaklığı şeklinde kendisini gösterir. Güneş ışınlarının yanı sıra soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda da sıkça görülen dudak çatlaması, hastalık bitiminde normal hale gelebilir. Ancak dudak çatlamasının bazı hastalıkların habercisi olabildiğini de belirtmek gerekiyor. B3, B2 ve A vitami eksikliği de bu rahatsızlığın oluşmasına neden olabiliyor. Diş macunları, sürekli ıslatılan dudaklar, uyurken ağızdan nefes alma, diyabet ve sedef hastalığı da dudak çatlamasına neden olur. Dudak çatlamasının tedavisi, kişinin kendi çabalarına bağlıdır. Güneşli havalarda nemlendirici kullanmak, B vitamini açısından zenin besinler tüketmek, dudaklı nemli tutmak ve dengeli beslenmek bu rahatsızlığın tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Yeterince su almak, vücudu güneşten sakınmak gibi tüm tedbirleri aldıktan uzun süre sonra da dudak çatlaması sorunu geçmiyorsa bir uzman dermotologa başvurmak ve uygulayacağı tedavi yöntemine uymak gerekir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here