Dolama Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

Dolama rahatsızlığı, eldeki tırnakların etrafında bulunan ve daha yumuşak olan etlerdeki iltihaplanmaya denmektedir. Parmak iltihabı olarak da tanımlanan bu rahatsızlık, tüm tırnak boyunca ilerleyebilir. İnternet üzerinden son zamanlarda dolama nedeni belirtileri ve tedavisi nasıl olur başlığında sorular sorulmaktadır. Dolama hastalığı bir çok türde görülebilmektedir, bu rahatsızlık genellikle hijyen koşullarına uyulmamasından, parmaklara alınan darbelerden, virüs ve mikroplardan oluşmaktadır. Hastalığın genel belirtileri ise; parmaklarda şişme, kızarma, iltihaplanma, zonklama ve bölgenin hassaslaşması olarak sıralanabilir. Hastalığın tedavisi ise şu şekilde yapılmaktadır:

  1. Cerrahi Müdahale yöntemi

Bu yöntem dolama rahatsızlıklarında en çok uygulanan yöntemdir. Muayene sonucunda özellikle rahatsızlığın virüslerden kaynaklandığı tespit edilmiş ise bu yöntem kullanılmaktadır. Cerrahlar bir bisturi yardımı ile şişen bölgeye kesik açarak buradaki iltihabı boşaltırlar. Bu yöntem sebebi bilinmeyen dolama hastalıklarında son çare, viral olanlarda ise ilk çare olarak uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale sonunda ise antibiyotik tedavisine başlanmaktadır.

  1. Anti-bakteriyel Temizlik Maddeleri Kullanmak

Anti-bakteriyel sabunların ılık bir su ile karıştırılıp, ellerin günde 3 kez bu suda yaklaşık 15 dakika bekletilmesi de hem rahatlama hem de tedavi sağlayan iyi bir yöntemdir.

  1. Magnezyum Sülfat Uygulaması

Magnezyum sülfat (İngiliz tuzu) uygulaması dolama hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Uygulaması ise bir miktar magnezyum sülfat rahatsızlığın olduğu yere konarak üstüne pamuk konulup sarılarak yapılmaktadır. Gün içinde malzemeler değiştirilerek uygulama tekrar edilmelidir.

  1. Limon Uygulaması

Limon güçlü bir mikrop öldürücü olduğu ve uygulaması çok basit olduğu için bu yöntem kolaylıkla uygulanmaktadır. Bir adet limon delinerek rahatsız olan parmak içine sokularak bekletilir (günde 2 defa), böylece hem ağrıda azalma hem de iyileşme sağlanmaktadır.

  1. Pirinç Unu ve Keten Tohumu Yağı Uygulaması

Pirinç unu ile keten tohumu yağı lapa haline getirilip rahatsız bölgenin üzerine konularak yapılan bu uygulama tamamen iyileşme olana kadar devam edilmelidir.

  1. Buz Uygulaması

Buz kalıplarının havluya sarılarak hastalıklı bölgeye uygulanması, hem şişliği azaltır hem de ağrıyı gidermektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here