Diş Minesine Hangi Yiyecek ve İçecekler Zarar Veriyor?

Ağız sağlığınıza çok dikkat ediyor ve özen gösteriyor olabilirsiniz. Dişlerinizi düzenli fırçalıyor olabilirsiniz ancak bu besinlere dikkat etmiyorsanız ağız sağlığınız tehlikede olabilir. Sağlıklı dişler için gereken fırçalamanın, bakımın yanında, yediğiniz besinlere ve tükettiğiniz içeceklere de dikkat etmelisiniz. Çünkü diş minesi oldukça hassastır. Peki, diş minesine hangi yiyecek ve içecekler zarar veriyor?

Sağlıklı Diş Minesine Sahip Olmanız İçin Uzak Durmanız Gereken İçecekler

Kola gibi asitli içecekler, dişler için en zararlı içeceklerin başındadır. İçinde sitrik asit ve fosforik asit bulunur. Bu nedenle de diş minesinde büyük tahribata yol açar. İçmeyi bırakamıyorsanız bile, en az tüketim yoluna gidebilirsiniz. Kola kadar dişlere zarar veren bir diğer içecek; enerji içecekleridir. Yoğun egzersizlerden ve spordan önce tüketilen bu içecekler diş minesine zarar vermektedir. İçinde bulunan şeker ve sitrik asit sebebiyle, uzak durmanız gerekmektedir. Bu iki içecek dışında, genellikle gözden kaçan bir içecek türü daha var; meyve suları! Meyveleri bütün haliyle yemeyip suyunu sıktığınız zaman, ya da hazır şekilde aldığınız zaman; sıkım sırasında meyvenin yalnızca şekerinin kaldığını söyleyebiliriz. Ph değeri, 7 oranından düşük gıdalardan biri haline dönüşür ve dişlerinize zarar verebilir. Meyve sularının ph değerlerinin 2,5 olduğunu unutmayın.

Sağlıklı Diş Minesine Sahip Olmanız İçin Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Sağlıklı dişlere sahip olmanız için uzak durmanız gereken besinlerin başında ‘limon’ geliyor. Meyve sularında olduğu gibi limonun da ph değeri 2 olduğundan dolayı diş minenize zarar verebilir. Ayrıca içinde bulunan asit de diş minesini inceltme özelliği taşır. Limon dışında uzak durmanız gereken yiyeceklerden şekerlemelerdir. Jelibonlar, jelli şekerlemeler ve lokumlardan mümkün olabildiğince uzak durmalısınız. İçeriğinde yoğun miktarda şeker barındıran bu besinler, hep diş minesine zarar verir hem de dişlerin çürümesine sebep olabilir.

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. çok güzel bir paylaşım olmuş , sürekli fırçalamama rağmen sıklıkla diş sorunu çekiyorum aklıma yediğimiz gıdalar hiç gelmemişti .Asitli ürünleri özellikle asitli kapalı kutu ürünlerini bırakmam gerek , teşekkür ederim …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here