Diş Macunu Dişlere Zarar Verir mi?

Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanmasını diş ve ağız sağlığına iyi geldiği hemen hemen her doktor, diş hekimi tarafından ortaya koyulan bir durumdur. Böyle olması hem dişlerin daha sağlıklı kalmasına, çürümemesine hem de diş, dil, ağız sağlığının daha iyi olmasına katkı sağlar. Bu yararların elde edilmesi için ise bir takım püf noktalara dikkat etmek gerekir. Dikkat etmek ve kullanım önerilerine uygun şekilde kullanmak beklenen yararın oluşmasını sağladığı gibi zarar oluşmasını da engeller. Bazı açıklama ve araştırmalar diş macununun dişe zarar verebileceği yönünde noktaları ortaya çıkardıktan sonra insanlar diş macunu dişe zarar verir mi? sorusunun cevabını aramaya başlamıştır.

Fazla Kullanım

Dişin temizliği için dişlerin fırçalanması oldukça gerekli bir durumdur. Ama kullanılacak olan diş macununun miktarını yanlış ayarlamak yarar yerine zarar oluşmasına neden olabilir. Kullanılması önerilen ve dişe zarar vermeyecek olan miktar nohut büyüklüğünü geçmemelidir. Aksi durumda kimyasal bir madde olduğu unutulmaması gereken diş macunu diş minesine zarar vermeye başlayabilir. Bu noktada kullanım sıklığı ve miktarına dikkat etmek yarar elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Lekelerin Temizlenmesi

Dişte meydana gelen lekeler insanları rahatsız ettiklerinden dolayı fazla diş fırçalamak, sert diş fırçası kullanmak, bastırmak ve diş minesine bir takım işlemler uygulamak gibi yollara başvurabilirler. Bunlar kısa vadede çözüm gibi görünmesine karşılık uzun vadede dişlerin yıpranmasına ve çürümesine neden olabilir. Bunun için günde iki kez ve nohut büyüklüğünden fazla olmayacak şekilde diş fırçalamak size yeterli olur. Dişlerinizdeki lekeler için ise 6 ayda bir diş hekimine görünmek fayda sağlayacaktır. Ayrıca lekelerin çıkması için çay, kahve alışkanlıklarının da değişmesi en önemli adım olacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here