Diş İçin Misvak Kullanmak Daha Mı Sağlıklı?

Dişlerin bakımı ve sağlıklı kalması için önerilen yollardan bir tanesi günde 2 kez dişlerin fırçalanmasıdır. Buna ek olarak doktor kontrolü, diş ipi kullanımı gibi yollar da önerilir. Bilinen en eski bakım yolu ise dişlere misvak kullanmak olarak akıllara gelecektir. Misvak 1400 yıldır doğal diş fırçası olarak kullanılan, erak ağacından elde edilen bir materyaldir. Sadece halk arasında bilinen faydalarından farklı olarak bilimsel anlamda da kanıtlanmış sayısız faydası bulunur. Bundan dolayı insanlar diş için misvak kullanmak daha mı sağlıklı? sorusunun cevabını merak etmeye başlamıştır. Misvakın faydaları bu konuda insanların kararsız kalmalarına neden olacak kadar fazladır.

Faydaları Nelerdir?

Misvak diş etlerinin korunmasına yardımcı olur. Diş etinde meydana gelen kanamaların da azalmasında etkin rol oynar. İçeriğinde antioksidan bulundurmasından dolayı da kansere karşı koruyucu görevindedir. Dişlerde mikrop barınmasını da etkin şekilde engeller. Diş macununun içeriğinde yer alan florid misvakta bulunmaz. Florid bulunan suların içilmesi sonucunda kanser riskinin arttığı sayısız araştırma bulunmaktadır. Bundan dolayı misvak kullanımı içermediği risklerden dolayı da özellikle önemlidir. Günümüzde ortalama yılda 3500 kişinin floridli su içmekten dolayı hayatını kaybettiği bilinir.

Diş Macunundan Farkı

Florid maddesinin olmamasına ek olarak diş macunlarının köpürmesini sağlayan teksapon maddesi de misvak içeriğinde bulunmaz. Bu madde diş macununun köpürmesini sağlamak için kullanılırken diğer taraftan da bazı riskleri beraberinde getirir. Bu risklerin başında diş eti şişmesi, diş eti hastalıkları ve çürümeye karşı daha eğilimli olmak gibi durumlar başlıca sayılabilir. Bu nedenle bir çok firma misvak özlü diş macunu üretme yoluna gitmeye karar vermiştir. Siz de sayılan etkilerden uzak durmak istediğinizde misvak kullanımını tercih edebilirsiniz.

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. misvak kullanmak sağlıklı ve dişleri beyazlattığını söylüyorlar iyi güzel..ama diş fırçası kadar etkili olduğunu kimse idda edemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here