Diş Ağrısı İçin Antibiyotik Hap Kullanımı Doğru mudur?

Diş ağrısı en dayanılmaz ağrılardan biri olarak insanlara çok sıkıntı yaşatır. Bu ağrı neredeyse herkesin hayatında yaşamış olduğu bir durumdur. Bazen kişiler bu durumda bir doktora danışmadan antibiyotik kullanarak, ağrının sonlanmasını bekler. Bu makaleyi okuyarak diş ağrısı için antibiyotik hap kullanımı doğru mudur? Konusu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diş Ağrısı Neden Meydana Gelir?

Bakıldığında diş ağrısının sebepleri oldukça fazladır. Bu nedenlerin en başında da çürük sebebiyle meydana gelen diş ağrısıdır. Yine diş ağrısı; kişi yirmilik diş çıkartırken, çeşitli iltihaplarda ve diş dolgusunda olan bir problemden de doğabilir. Diş ağrıları, bu sebeplerle beraber genel olarak yemek yemenin ardından ya da herhangi bir içecek içtikten sonra kendini gösterebilir. Bu durumun temel sebebi de yemek kalıntılarının diş aralarına girmesi ya da buralarda bir asit üretimi yapmış olmasındandır. Bunun için de düzenli bir şekilde ağız bakımı yapılmalıdır.

Antibiyotik Kullanımı

Yapılan araştırmalara göre pek çok kişi bir doktora danışmadan diş ağrılarında bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmaktadır. Diş hekimleri de bu konunun kesinlikle çok hassas olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu tablonun en kötü sonucu ise, kişinin eğer bir alerjisi varsa antibiyotik kullanımı çok kötü sonuçlara, kişinin hayatını kaybetmesine kadar gidiyor. İlacı doktorun temin ettirmesine işaret eden yetkililer, eğer diş apsesi varsa yani diş kaynaklı bir enfeksiyon meydana gelmişse, kişinin yüzünde dışarıdan bakıldığında ya da ağız içinden çok belli bir şişlik oluşmuşsa ancak o şekilde doktor denetiminde bir antibiyotik kullanılabilir. Aksi halde hiç kimse kendi bildiğine göre gidip antibiyotik ilaç, hap kullanmamalıdır. Yine hekime alerji durumu mevcutsa belirtilmelidir.

Paylaş

1 YORUM

  1. Evet, burada da üzerine ısrarla durduğunu gibi, doktorumuz gerekli görüp reçete olarak yazmadıkça Antibiyotik kullanımına yönelmemeliyiz.

    Çok yerinde tespitlerde var aynı zamanda, neredeyse başı ağrıdıkça antibiyotik içen bir toplum olmak üzereyiz. Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here