Çocukluk Çağında Vajinal Kanama

Aileler için çocuklarında çocuklu çağında vajinal kanama oluşması çok büyük bir sorundur. Bu durum dış müdahale veya herhangi bir sorundan kaynaklanabileceği gibi tamamen doğal nedenlerden dolayı da olabilir. Bu durumu çocuklarda gören velilerin en kısa sürede çocuklarını doktora götürmeleri daha sonra ortaya çıkacak olumsuz sonuçların önlenmesinde oldukça önemlidir. Kız çocuklarında birçok nedenden oluşma ihtimali olan vajinal kanama bir cisim sokulması veya cinsel taciz nedeni ile olmuş olabilme olasılıklarının da olması bir an önce doktora gitmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Çocuklarda Genital Kanama Nedenleri

Bu durum aileleri çok korkutan bir durum olsa da kesinlikle müdahale edilmemelidir. Doktorun görmediği kanamalara müdahale etmek doktorunda uygulayacağı yöntemi yanıltabilir. Bu durum ise çocuklarda hormon bozukluğu, kaza, 10-12 yaş aralığında ergenliğe erken girişmesi ve bu bölgeye girmiş yabancı cisim gibi sebepler ile ortaya çıkabilir.

Çocukluk Döneminde Kanama Tedavisi

Bu durumda çocuk doktora götürüldüğünde doktorun hangi tanıyı koyduğu önemlidir. Eğer durum anneden geçen hormonlardan kaynaklanıyorsa sadece kanama kontrol altında takip edilir. Diğer nedenlerden dolayı bu sorunun ortaya çıkması sonucunda ise doktorun uyguladığı tedavi sonrası herhangi bir müdahale yapılmamalıdır.

Hangi Yaşlardaki Kanamalarda Doktora Gidilmelidir?

Her ne kadar vajinal bölgelerdeki kanamalar insanların sağlığı için risk olsa da bazı yaş aralıklarında artık bu durum kız çocukları için kanamanın normal olduğu ve hormonların sağlıklı çalıştığını gösteren aralıklar olarak bilinmektedir. Kız çocuklarında 9 yaşa kadar olanların zaman kaybetmeden doktora götürülmeleri 9-13 yaş ve üzerindeki kızlarında olağan dışı bir durum olmadığı sürece doktora gitmeleri gerekmekte olup korkulacak bir durum olmamaktadır. Çünkü bu yaşlar kız çocuklarının ergenliğe girdiği yaşlardır ve kanama olması gayet normaldir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here