Çocuklarda Hiperaktiflik Sebepleri Nelerdir?

Hiperaktivite psikolojik bir bozukluktur. Çoğunlukla çocukluk çağında ortaya çıkmakta dikkat eksikliği ve dürtüsellik ile birlikte görülmektedir. Yerinde duramayan, çok hareketli çocuklar için hiperaktif yakıştırması yapılsa da aslında her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Dolayısıyla çocuklarda hiperaktiflik sebepleri nelerdir? Sorusunun cevabını bilmek her ebeveyn için önemli olmaktadır.

Çocuklarda Hiperaktiflik Belirtileri Nelerdir?

Hiperaktiflik olarak bilinen bu psikolojik bozukluğun özellikle çocuk yaşlarda belirtileri ortaya çıkmaktadır. Hiperaktif olan çocuklar akranlarına oranla daha fazla hareketlidir. Konsantrasyon seviyeleri çok düşük olmakla birlikte yaptıkları işlerden çabuk sıkılırlar. Bir işi ya da aktiviteyi tamamlayamazlar, her zaman aceleci davranışlar sergilerler. Zeka seviyeleri herhangi bir sorun olmamasına rağmen okul döneminde akademik başarıları düşüktür. Her hareketli çocuk için hiperaktif demek yanlıştır. Çocuklarda hiperaktif bozukluk tanısı bazı testler yapıldıktan sonra bir uzman tarafından konulmaktadır.

 Çocuklarda Hiperaktif Bozukluk Nedenleri

Hiperaktif bozukluğun sebepleri uzmanlar tarafından tam olarak ortaya konulmamakla birlikte bazı nedenlerin yol açabileceği tahmin edilmektedir. Çocukluk döneminde hiperaktiviteye yol açması muhtemel nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Anne ya da babanın hiperaktif olması çocukta da hiperaktif bozukluk görülmesinde etkendir. Dolayısıyla hiperaktifliğin genetik olabileceği düşünülmektedir.
  2. Hiperaktiflik tiroid hormonundaki bozukluk sebebiyle oluşabilmektedir.
  3. Beyinde ya da sinir sistemindeki mevcut sorunlar hiperaktif bozukluğa sebep olabilmektedir.
  4. Hamilelik döneminde annenin sigara, alkol ya da zararlı madde kullanmasının hiperaktifliğe yol açabileceği belirtilmektedir.
  5. Aile bağlarındaki kopukluk, küçük yaşta anne ya da babadan ayrılma veya annenin, babanın vefatı gibi sebepler hiperaktifliğe yol açabilmektedir.
  6. Düşük doğum kilosu ile dünyaya gelen bebekler ileri yaşlarında hiperaktif olabilmektedirler.
  7. Vücuda yeterli düzeyde omega 3 alınmadığında hiperaktiflik görülebilmektedir.
  8. Vücudun bazı toksinlere çok fazla maruz kalması hiperaktif bozukluk yaratabilmektedir.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here