Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Geniz eti burun arka boşluğunda bulunan bağışıklık sistemine ait bir organdır. Görevi burundan giren mikroorganizmaları yakalar ve yok eder. Genellikle çocuklarda çok daha aktif olarak görev yapar. Özellikle kreş ve okul çağındaki çocuklar da bağışıklık sistemi çok gelişmediği için aktif olarak görev yapar. 5 yaşından sonra küçülmeye başlar ve ergenlik döneminde tamamen eski boyutuna döner. Okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen enfeksiyonlarda geniz eti büyür ve şişer. Bu büyüme aslında vücudun verdiği bir çeşit savunma tepkisidir.

Geniz Eti Neden Büyür

Geniz eti erken çocukluk döneminde aktif olarak görev yaptığı için enfeksiyon durumlarında şişer ve büyür. Bu şişme enfeksiyon odağı tedavi edildiği zaman kendiliğinden küçülür ve eski haline döner. Bazen solunumu engellediği zaman cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir

Burun tıkanıklığı ilk belirtidir. Çocuğun burnu sürekli tıkalı ve akıntılıdır. Nefes almakta zorluk çeker. İleri derece geniz eti büyümelerinde gece uyurken apne görülebilir. Östaki borusu önünü kapattığı için sık sık otit ve diğer kulak enfeksiyonlarına neden olur. Kulak problemleri yaşayan çocuk konuşulanları anlamaz ve yeterli derecede duyamaz. İştahı kaybolur. İştahın kaybolması yemek yerken burun solunumu yapamadığı için zorlanmasıdır. Boyun lenf bezlerinde şişme görülebilir.

Çocuklarda geniz eti büyümesi tedavisi öncelikle çocuk çok küçük ise biraz daha büyümesi ve okula bir süre ara verilmesi istenir. Okulla beraber enfeksiyonlar başladığı için sık olarak hasta oluyor ve solunum sıkıntısı yaşıyor ise cerrahi olarak çıkarılır. İşlem kulak burun uzmanları tarafından genel anestezi altında yapılır. Çocuk aynı gün taburcu edilir. Basit bir ameliyattır. Bazı durumlarda cerrahi olarak çıkarılan geniz eti büyüme gösterebilir. Tekrar büyüdüğü durumlarda operasyon tekrarlanır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here