Çocuklarda Bel Fıtığı Tedavisi

Çocuklar, bebekler, gençler ve yaşlılar için bel fıtığı tedavisi her birinde farklı farklı uygulanmaktadır. Bel fıtığı tanısı röntgen ya da bilgisayarlı tomografiyle konulmaktadır. Yaşlılarda fizik tedavi bel fıtığı için önerilirken, çocuklarda bel fıtığı tedavisi için genellikle egzersiz, spor ve hareketlilik önerilmektedir. Eğer egzersiz, spor ve kilo vermeyle aşılamayan bir bel ağrısı yaşanmasını sağlayan bel fıtığı varsa o zaman doktor farklı yöntemler uygulamayı teklif etmektedir.

Çocuklarda Bel Fıtığı Oluşumu

Bebek ve çocuklarda bel fıtığı rahatsızlığı 40- 55 yaşları arasındakilere göre daha az sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Eğer bir çocukta bel fıtığı varsa çocuğun öyküsünün izlenmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlığın kaynağı doğuştan gelen omurilik darlığı ve kayması olabilmektedir. Dış etkenlerle de bel fıtığı ortaya çıkabilmektedir. Bu dış etkenler, spor yapan çocuklarda yaralanma, düşme, ters hareket yapma, ısınmadan ani hareket yapma ve ağır kaldırma gibi etkenler bel fıtığının öyküsünü oluşturmaktadır. Ancak doğuştan ve dış etkenlerden kaynaklanan olarak iki şekilde anılan bel fıtığının bu iki öyküye göre farklı tedavi şekilleri ve yöntemleri bulunmaktadır.

Çocuklarda Bel Fıtığı Ameliyatını Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Eğer doktorun vermiş olduğu fizik tedavi, egzersiz, spor ve kilo vermek için diyet uygulamaları bel fıtığının ağrısını azalmadıysa, güç kaybı, bacaklarda zayıflama, idrarı kontrol edememe gibi çok acil durumlarda çocuklarda bel fıtığı ameliyatını gerektirmektedir.

Ameliyat sırasında omurilikteki sinirlere giden baskının azaltılması sağlanmaktadır. Mikro cerrahinin gelişmesiyle birlikte ameliyat sonrasında bel fıtığında tekrarlama, korse zorunluluğu, yatalak ya da sakat kalmak gibi durumlar seneler öncesinden beri ortadan kalkmıştır. Bu sayede çocuklar için bel fıtığı ameliyatı yapılması gerekiyorsa korkutulmamalı ve bir an evvel cerrahi müdahale gerçekleştirilmelidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here