Çocuklarda Bayılma Nedenleri

Bayılma çocuklarda ve yetişkinlerde görülen nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyin kanlanmasındaki ani olarak gelişen bilinç kaybı ve kas zayıflığı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Çocuklarda sıklıkla görülen bayılma yüzdelik dilimin sadece %1 ini oluşturur. Çocuklarda bayılma nedenleri farklı semptomlar gösterebilir. Genel olarak bakıldığında ise yaş gruplarına göre bayılma öyküleri mevcuttur.

Çocuklarda Bayılma Yaş Aralığı

Çocuklarda bayılma rahatsızlığı genel olarak 15-19 yaş grubu arasında yaygınlıkla görülmektedir. Acile yapılan bayılma tanılı başvurulara bakıldığında ise çocukların %15-20 oranında görüldüğü ortaya çıkmıştır. Belirtilen yaş gurubu aralığının üstünde olan erkekler %20 sini oluşturur.

Bayılmanın Sebepleri

Yetişkinlerde çeşitli nedenlere bağlı oluşan bayılmalar, çocuklarda oluşabilmektedir. Çocukların bayılma öyküsünün altında yatan bazı nedenler tedavi gereksinimi duyacağından dolayı erken tanı ve tedavi bu kapsamda çok önemlidir. Bayılmanın sebeplerine bakıldığında ise ani duruş değişiklikleri, uzun süre ayakta durma, yetersiz ve dengesiz beslenme, herhangi bir nörolojik bulgu, kan basınç düşüklüğü, yapısal gelişen kalp hastalıkları, migren, havale öyküsü, kan şekeri düşüklüğü ve bazı psikiyatrik rahatsızlıklar çocuklarda bayılmanın nedenleri arasına girmiştir.

Bayılmanın Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklarda bayılmanın tedavisini yapabilmek için önce nedenlerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Bayılma ani gelişen bir rahatsızlık olduğundan dolayı ilk tedavinin yapılacağı yer sağlık kuruluşlarının acil servis bölümleridir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ortaya çıkan tanı tablosuna göre tedavi süreci başlamalıdır. Nörolojik bir bulgu varsa mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kan şekeri veya diğer nedenler ise bağlı bulunan branş doktoru tedavi programı hazırlayarak hastaya önerilerde bulunur. Genellikle ilaç tedavisi ya da ruhsal bir olgu ise psikolog veya yine psikiyatrik ilaçlarla tedavi desteklenir. Bazen de çeşitli egzersizlerle bayılma sorunu ortadan kalkabilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here