Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur?

Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da bağ ağrısı şikayeti meydana gelebilir. Özellikle son zamanlarda bu durum daha fazla yaşandığını belirten doktorlar, baş ağrısının altında yatan sebepleri de belirtmektedir. Çocuklarda baş ağrısı neden olur? Sorusunun cevabı için makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Çocuklarda Görülme Sıklığı Nedir?

Küçük yaşta olan çocukların bile baş ağrısı yüzünden yaşamları can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Özellikle de okul çağında olan çocuklarda daha fazla rastlanılmaktadır. Ve bu durum migrene doğru gidebiliyor. Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ile beraber bilgisayar, akıllı telefonlar gibi cihazlara çocukların çok kolay erişmesi bu durumun en önemli sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü çocuklar bu sayede elektromanyetik uyaranlara çok kolay bir şekilde maruz kalıyor. Yine beslenme şekli de baş ağrısı için çok önemli bir etken. Fast food adı verilen hazır yemekler, sağlıksız abur cubur gibi besinler baş ağrısını tetikleyen unsurlar olarak biliniyor.

Belirtileri Nelerdir?

Daha küçük yaşta olan çocuklar baş ağrılarını tam bir şekilde ifade edemeyebilir. Fakat ağrı esnasında çocuk en sevdiği oyunu yarıda kesmek durumunda bırakıyorsa bu bağ ağrısının bir belirtisi olabilir. Yine en sevdiği aktiviteyi yapmak istemiyorsa, sessiz ve ışık almayan bir yere gitmek istiyorsa, yüzü renksiz ve halsiz gibiyse, yok yere huzursuzluk yapıyorsa baş ağrısı yaşıyor olabilir. Kusma, karın ağrısı, baş dönmesi atakları gibi durumlar da söz konusu ise kesinlikle bir hekime gösterilmelidir. Çocuklarda baş ağrısı tedavisi yetişkinlere nazaran daha basittir. Hatta hiç ilaç kullanmadan yalnızca hayat stili düzenlenerek baş ağrıları denetim altına alınabilir. Uyku düzeni ve beslenme düzeni gibi etkenler ayarlanarak daha sağlıklı bir hayata kavuşulabilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here