Ciltte Oluşan Kanamalı Yaralar Bize Neyi Gösteriyor

Cildimiz bizi koruyan bir kalkan konumunda olduğundan dolayı özellikle dikkat edilmesi ve aksatılmaması gereken bir organdır. Bunun için bize verdiği tepkiler ve bir takım işaretler dikkate alınması, gerekirse bir uzman görüşüne başvurulmalıdır. Her kızarıklık veya yara bir hastalık habercisi olmamasına karşılık yine de dikkatli olmak ve yaraların oluşum nedenlerine, sürelerine dikkat etmek gerekir. Ciltte oluşan kanamalı yaralar bize neyi gösteriyor diye merak edenler için ise cevap oldukça geniş aralıktadır.

Cilt Kanseri Riski

Teninizde oluşan kanamalı bir yaranın oluşum nedeni dışarıdan alınan bir darbe veya buna benzer bir durum olması halinde ortalama 1 hafta gibi bir süre içerisinde tedaviye cevap vermesi veya kendi kendine iyileşmesi gerekir. Çünkü kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama sağlıklı bir bireyde daha uzun süren bir yaralanma kanamalı olması halinde özellikle daha fazla dikkate alınmalıdır. Özellikle 6 hafta sonunda herhangi bir değişiklik yaşanmaması halinde mutlaka bir dermatologa başvurmak gerekecektir. Yaranın nasıl ortaya çıktığı, ağrılı ve kanamalı olup olmadığı size birçok konuda şüpheli yaklaşılmasına neden olacaktır. Bulaşıcı hastalık, cilt kanseri, alerjik sorunlar, sistemik veya genetik hastalıklar, damarsal sorunlar kendini iyileşmeyen yaralar ile göstermeye çalışabilir. Ayrıca bir başka neden ise iç organlarınızda meydana gelen sorunlar da olabilir.

Şeker Hastalığı

Cilt kanseri ve diğer bahsedilen nedenlerden dolayı kanaması olan hastaların mutlaka bu şüphe olsa da olmasa da aylık olarak kontrolden geçmesi önerilir. Ek olarak şeker hastalığı da aynı şekilde yaraların oluşmasına neden olabilir. İç organ hastalığı olmasından dolayı kanamalı olup olmaması başka faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilirken yine de atlanmaması gereken özel bir durumdur.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here