Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak tanısının konulması son derece zor olan cilt kanserinin ağır ağır seyretmesi ve çoğunlukla gözle görülmeyen belirtilerin olması cilt kanseri belirtileri nelerdir sorusunu sıklıkla akla getirmektedir. Cilt kanseri skuamöz hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom ve melanoma seklinde üç ayrı türü vardır.

Skuamöz ve Bazal Hücreli Karsinom Şeklindeki Cilt Kanseri

Genellikle direkt güneş ışınlarına maruz kalan eller, yüz ve kulaklarda kendini gösterir. Koyu tenli cilde sahip bireylerde bu tür cilt kanserinin gelişim göstermesi daha çok görülmektedir. Bazal hücreli karnisom türü cilt kanseri de yine aynı şekilde güneş ışınlarına direkt maruz kalan yüz ve boyun bölgesinde görülür. İnci şeklinde, sedef görünümlü ya da mumsu bir görüntüye sahip olmaktadır.

Melanoman Türü Cilt Kanseri

Bu tür cilt kanseri vücudun hemen her yerinde görülebilir. Belirti göstermezler ve kansere dönüşen bir cilt beninde meydana gelebilir. Melanomanın sıklıkla erkek bireylerin gövdesinde ya da yüz bölgesinde geliştiği gözlenmistir. Kadın bireylerde ise baldır bölgesinde görülmektedir. Melanom türü cilt kanseri gerek kadın gerek ise erkek bireylerde güneş ışınlarına maruz kalmayan bölgelerde oluştuğu gözlemlenmiştir. Meloman türü cilt kanseri her türlü ten renginde kendini gösterebilir. Ancak koyu tenli cilde sahip insanların genellikle el ayasında ya da ayak tabanında veya ayak ve el tırnaklarının alt kısmında meydana gelme eğilimi oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Bu anormal gelişimlerin cilt hücrelerinin DNA’sında mutasyon oluşumu sonucu meydana geldiğini söyleyebiliriz. DNA hücrelerindeki bu hata hücrelerin kontrolsüz bir şekilde gelişmesine neden olur ve bu durum kanserli hücrelerin meydana gelmesine sebep olur. Erken tanı ve tedavinin sağlanabilmesi için cilt kanseri nedenlerinin ayrıntılı olarak incelenmesinde yarar vardır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here