Bronşit Rahatsızlığının Nedeni ve Tedavisi

Bronşlar soluk borusundan itibaren dallanarak akciğerlere ulaşır. Hava değişiminin olduğu bu yerde özellikle kış aylarında enfeksiyon gelişebilir. Bronşların iltihaplanmasına bronşit denir. Bakteri veya virüs kökenli olabilir. Bakteri kökenli ise mutlaka antibiyotik kullanılması gerekir. Bronşit rahatsızlığının nedeni ve tedavisi ilaç tedavisi ve semptomatik tedavi şeklindedir. Bronşit akut ve kronik olabilir. Çocuklarda sık görülme nedeni bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemesi ve okul gibi toplu alanlarda enfeksiyonun yayılmasıdır. Ellerin sık sık yıkanması ve çocukların bulunduğu ortamların sürekli havalandırılması gerekir. Özellikle bebeklerde anne sütü mutlaka verilerek bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Beslenmelerinde daha çok doğal gıdalar ve doğal antibiyotik olan besinler tüketmesine özen gösterilmelidir.

Bronşitin Belirtileri Nelerdir?

Kişide ateş, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, öksürük, sırt ağrısı görülebilir. Akciğerlerde mukus birikir ve dışarı atılmazsa enfeksiyonun derinleşmesine neden olur. Öksürük balgamlı olabilir. Nefes alıp verirken hırıltılı solunum görülebilir. Çocuklarda büyüklere oranla daha ağır seyreder. Akciğer seslerinde raller dinlenir ve akciğer röntgeninde bulgulara rastlanır. Bronşitte akciğer sesleri bozulmuştur. Tedavi edilmez ise enfeksiyon akciğerlere kadar yayılır.

Tedavi Nasıl Planlanır?

Bronşit tedavisi için öncelikle ayrıntılı bir muayene gerekir. Yapılan tetkikler sonucu Gerekli ilaçlar uygulanır. Ayrıca hastanın bol su alması balgamın atılması için önemlidir. Bol bol c vitamini bulunan sebze ve meyveleri tüketmek gerekir. Oda nemi korunmalıdır, kuru hava boğazda kuruluğa ve öksürüğün artmasına neden olur. Mutlaka dinlenin ve istirahat edin. Ağır aktivitelerden kaçının. Odanızda koku veren sprey ve mumlar kullanmayın. Sigara dumanından uzak durun. Boğaz ağrısı ve boğazda tahriş varsa gargara iyi gelecektir. Evde doğal olarak tuzla gargara hazırlayabilirsiniz. Bol bol doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğan tüketmeye özen göstermek gerekir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here