Beyin Sarsıntısı Sebepleri Nelerdir?

Hafif derece meydana gelen travmatik bir beyin hasarıdır. Başa alınan bir darbe yâda baş ve beynin ileri geri durumunda aniden geriye gitmesi durumunda oluşabilmektedir. Bu durum kişilerin yaşamlarını tehlikeye atacak boyutta olmasa da sonucunda tedavi gerektiren bir travmatik vaka durumundadır. Beyin sarsıntısı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, beyin sarsıntısı sebepleri nelerdir? Gibi araştırmalar içine girmektedirler. Günlük hayatta birçok kişinin bu durum ile karşı karşıya gelmesi mümkündür.

Beyin Sarsıntısının Bilinen Sebepleri Nelerdir?

Genellikle, günlük yaşamında spor dalları arasında yer alan futbol, boks gibi spor dalları ile uğraşanların konküsyon oluşma riskleri daha fazla olmaktadır. Bunları dışında düşme yâda günlük yapılan aktivitelere bağlı olarakta beyin sarsıntısı yaşanması mümkün olmaktadır. Bu durum ile karşılaşan kişilerde, kısa süreli hafıza kaybı, baş dönmesi, bulantı ve kusma, denge sorunları, bulanık görme yâda çift görme gibi belirtiler eşlik etmektedir. İlk hasar alınan andan itibaren bu belirtilerden biri yâda bir kaç tanesi meydana gelebilmektedir. Travmatik bu durumlar karşılaşan kişilerin mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman, yaşamı tehlikeli kılacak durumda olmamasına rağmen nadirde olsa, sarsıntıya bağlı olarak farklı komplikasyonların gelişmesi meydana gelerek kişinin yaşamını tehlikeye atabilecek ciddi sorunların meydana gelmesi durumu oluşabilmektedir. Sarsıntı sonrasında, burundan kan gelmesi, uyanamama, tekrarlatan kusma gibi durumlar oluşmuş ise mutlaka ciddiye alınmak zorundadır. Hekim tarafından yapılacak basit bir kaç görüntüleme tekniği ile durumunuz hakkında kısa sürede bilgi almanız mümkündür. Sarsıntı sonrası, uzun süreli uyumalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu neden ile yanınızda bir kişinin bulunması ve sizi 2-3 saatlik zaman dilimlerinde ara sıra uyandırması gerekmektedir.

Basit bir olay gibi görünmesine rağmen sarsıntı ile gelişebilecek acil durumların olmaması için bir doktor tarafından kontrol altında tutulmanız, yaşamış olduğunuz sarsıntının etkilerinden de çabuk kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here