Beyin Sarsıntısı Durumunda Ne Yapmalısınız?

Çeşitli kazalar ve aktiviteler sonrasında düşme ve çarpma olayları sıkça karşı karşıya kalınan durumlardır. Düşme ve çarpma sonucunda kafa bölgesinde gözle görünen herhangi bir zedelenme veya yaralanma bulunmamasına rağmen, kafanın iç bölgesinde bir sıkıntı oluşmuş olabilmektedir. Bu durumu yaşayan kişileri gören ve ne yapılması konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin beyin sarsıntısı durumunda ne yapmalısınız? Konusunda araştırma yapması gerekir. İlk yardım her anlamda gerektiği gibi, beyin sarsıntısı veya kafa travması durumlarına karşı da yapılmaktadır. Kafaya alınan ağır bir darbe beyin kanamasına dahi sebep olmakta ve hatta bu durum belirti bile vermemektedir. Oldukça ciddi ve hayati bir durumdur ve sarsıntının boyutu rahatsızlığın tespitinde önemli bir yer tutar.

Bulantı ve Kusma Durumuna Dikkat

Kafa travması veya beyin sarsıntısı geçiren bir kişi görüldüğünde öncelikle, şuurunun açık olup olmadığını anlamak gerekir. Bunun için kişiye hangi ilde bulunulduğu sorulabilir. Sonrasında ise gözleri kontrol edilmelidir. Gözlerde kayma olup olmaması sarsıntının boyutunu ortaya koyacaktır. Gözlerde kayma veya görme sorunu bulunuyorsa hiç vakit kaybetmeden, hastanelerin acil servis bölümlerine başvuru yapılmalıdır. Bulantı ve kusma olup olmaması konusu da son derece önemlidir. Beyin sarsıntısı sonrasında bulantının ve kusmanın varlığı beyin kanaması konusunda şüphe oluşturmaktadır.

Beyin Sarsıntısı Geçiren Kişi Uyutulmamalı

Doktorlar ve tıp bilimcileri beyin sarsıntısı geçiren kişinin uyuması konusunda ikilemde kalmalarına rağmen, önemli bir grup beyin sarsıntısı geçiren kişilerin sarsıntı sonrası ilk altı saat boyunca uyutulmaması gerektiğini, bu altı saatlik dönemde kişinin hareketlerinin incelenmesi ve farklı bir durumla karşılaşıldığında hastaneye müracaat etmeleri gerektiğini belirtmişlerdir. Kişide, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik ve yoğun bir uyku halinin bulunması durumunun tehlikeli bir durum olduğunu belirtmişlerdir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here