Beyin Fonksiyonlarının Yitirilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Beyin insan vücudun hayati öneme sahip ikinci önemli organıdır. Her ne kadar kalp yaşam için ilk önce gelse de fonksiyon olarak beyin, kalple karşılaştırılamayacak kadar önemlidir. Özellikle geri dönüşümü olmayan beyin ölümlerinin artması ile beyin fonksiyonlarının yitirilmesinin sebepleri nelerdir? Sorusuna cevap arayan kişilerin sayısı gittikçe artmaktadır.

Beyin Ölümü Nedir? Nasıl Teşhis Edilir?

Beyin fonksiyonlarının tamamen yitirilmesine beyin ölümü denmektedir. Bu geri dönüşümü olmayan ve sadece kalbin atmaya devam ettiği bir süreçtir. Beyin vücuttaki tüm sistemlerin yönetim ve denge merkezi olduğundan, beyinle organlar arasındaki iletişimin kopmasından dolayı kalp haricinde hiçbir organ çalışmamaya başlamakta ve hastalık mutlak ölümle sonuçlanmaktadır. Beyin ölümü bazen bitkisel hayatla karıştırılmaktadır, bitkisel hayatta solunum dahi devam etmekte ve hastalar uzun süre bu şekilde yaşayıp, bazen de bitkisel hayattan çıkarak iyileşebilmektedir. Beyin ölümü ise, tıbben ölüm olarak kabul edilmektedir. Beyin fonksiyonlarının kısmen yitirilmesi sonucunda felç ve komalar oluşmaktadır, beyin ölümü ise bu fonksiyonların tamamen yitirilmesi durumuna denmektedir. Beyin ölümünde, beyin ile beyin sapında elektriksel aktiviteler ile kan akışı tamamen durmaktadır.

Beyin ölümünün teşhis edilerek tanısının konması, fiziksel muayene ile bazı tetkik ve testler (dopler, EEG, anjiografi ve spect gibi) sonucunda olmaktadır. Beyin ölümü tanısı en az 4 kişilik bir doktor heyeti tarafından verilmektedir. Yaşam destek ünitesi ile yaşamaya devam eden hastanın bu üniteden çıkarılması ise ailenin izni ile gerçekleşmektedir.

Beyin Fonksiyonlarının Yitirilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Beyin fonksiyonlarının yitirilmesinin bilinen birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların başında ise trafik kazaları, düşmeler, kafa bölgesine alınan darbeler ve ateşli silahlardan dolayı kafa bölgesi yaralanmaları gibi travmatik hasarlar gelmektedir. Bu hasarların yanı sıra, beyin ve beyin zarı arasındaki kanamalar, iltihaplanmalar, menenjit ve beynin oksijensiz kalması (kalp durması ve solunum yolunun tıkanmasından dolayı) gibi sorunlardan dolayı da beyin hasar görmekte ve fonksiyonlarını yitirmektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here