Alerjiniz Varsa Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

 

Alerjik bir rahatsızlığınız varsa buna sebep olan alerjenlerden korunmanız gerekmektedir. Alerji genel olarak aşırı duyarlılık anlamına gelir. Birçok insanda rastlanılan bu durumun kesin tedavisi mümkün olmamakla birlikte kontrol altına alınmaktadır. Alerjiniz varsa dikkat etmeniz gereken nelerdir? Sorusu alerji şikayeti yaşayan kişilerin en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Alerjik rahatsızlıklar kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle ev tozu, polen, kedi, köpek ve besin alerjisi olarak değişmektedir. Bu çeşitlerden en önemlisi ise besin alerjisidir. Herhangi bir şikayetiniz olması halinde doktora başvuru yaparak, çok kısa sürede neye alerjiniz olduğunu öğrenerek bunu kontrol altına alabilirsiniz.

Alerjiniz Varsa Uzak Durmanız Gerekenler

Alerjik bir bünyeye sahip iseniz, alerjinizi tetikleyecek durumlardan uzak durarak alerjinizi kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için;

– Toza alerjiniz varsa kesinlikle halı kullanmamanız gerekir

– Battaniye ve benzeri ürünler kullanılmamalıdır

– Ev ve diğer bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırmalısınız

– Toz oluşmaması için sık sık temizlik yapılmalı ve toz tutan ürünler kullanılmamalıdır

– Hepa filtreli elektrik süpürgeleri kullanılmalıdır

– Uyku için anti- alerjik organik malzemeler kullanılmalıdır

– Parfüm ve benzeri kokulardan uzak durulmalıdır

– Kullanılan ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır

– Polenlerin yoğun olduğu bölgelerden uzak durun.

Besin Alerjisi

Besin alerjisi çok yaygın olarak görülmese de bazı besinler kişide büyük sorunlara neden olabilir. Küçük yaşta kendini gösteren alerji sorunu, çilek, domates, fıstık, çikolata süt ve süt ürünleri gibi yiyeceklere karşı olabilir. Bu gibi yiyecekler nefes darlığına neden olabildiği gibi deride döküntü, kaşıntı gibi sorunlara da yol açabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora müracaat edilmeli ve bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Paylaş

1 YORUM

  1. Çevremde bir çok kişide görüyorum yumurta yersem alerji yapar şunu yersem böyle olur diye açıkçası şahsen benimde turpa karşı alerjim var bir dilim bile yesem baş ağrısı yapıyor ve hiç sevmem turpu Besin Alerjisi dedikleri bu olsa gerek herhalde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here