Ağız Yaraları Nedeni Ve Tedavisi

Genel adı aft olarak bilinen ağı yaraları kişinin yemek yemesi, konuşması, tükürük salgısını kontrol edememesi gibi birçok soruna neden olmaktadır. Oldukça ağrılı ve sızılı olan ağız yaraları başka bir hastalığı habercisi olabilir. Ağız yaraları nedeni ve tedavisi rahatsızlığı yaşana kişilerin merak ettikleri sorular arasında yer almaktadır. Kendini sürekli olarak tekrarlayabilen bu rahatsızlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir ve tedavisi mümkündür.

Ağız Yaralarının Nedenleri

Ağız yaralarının yaygın nedenleri arasında genel olarak vitamin eksikliği gelmektedir. Bağışıklık sisteminiz zayıf ise ağız yaraları oluşmaktadır. Özellikle demir ve B12 vitamini eksikliği ilk nedenler arasında gelmektedir. Daha sonra;

– Aşırı sıcak yemek tüketimi sonucu ağız içinde oluşan yanıklar

– Yanak, dudak ve dilinizi sürekli olarak ısırmanız

– Gebelik dönemi oluşan hormonal dengesizlik

– Diş teli takma ve dişlerde meydana gelen doku travması

– Stres

– Kullanılan ilaçlar ve diş macunları

– Gıdalar ve alerjik rahatsızlıklar

– Sistemik hastalıklar

Tüm bu olasılıklar ağız yaralarına neden olmaktadır. Özellikle sigara tüketimi ağız içinde bakteriye neden olacağı için ağız yarasına neden olmaktadır.

Ağız Yaraları Tedavisi

Ağız yaraları tedavisi yapılmadığı taktirde en fazla 10 gün içinde kendiliğinden geçebilmektedir. Bu sürecin daha hızlı olması ve ağrıları azaltmak için su ve karbonat ile ağız çalkalanabilir. Ayrıca ağız gargaraları ile ağız içi temizlenebilir. Ağız yaraları ağrılı bir süreç olması sebebi ile hemen doktora giderek tedavi olmak en doğrusu olacaktır. Yeme ve içme ile oluşan sıkıntılar ile bu süreç kendini sürekli tekrarlayabilir. En doğru yöntem ise doktorun vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmak ve ağız temizliğine dikkat etmek.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here