Ağız Kokusu İçin Ne Yapmalısınız?

Ağız kokusu yaygın görülen bir sorundur. Sağlık açısından tetiklemesine rağmen psikolojik olarak da özgüven eksikliğine neden olabiliyor. Ağız kokusunun pek çok nedeni vardır. Sosyal hayatı da olumsuz bir şekilde etkilemesinden dolayı tedavi edilmesi gerekir. Öyleyse ağız kokusu için ne yapmalısınız? İlk öncelikle ağız temizliğine önem verilmeli ve dişlerinize özel bir bakım yapmalısınız. Sadece dişlerinizi fırçalamak fayda etmez. Beraberinde diş ipi kullanmalı ve gece yatmadan önce mutlaka gargara yapmalısınız. Aynı zamanda asitli içecekler, kafein, sigara ve alkol gibi maddelerden uzak kalmalısınız. Bunun yanı sıra gün içerisinde bol su tüketmeniz ağız kokusunun giderilmesi için önemlidir.

Ağız Kokusu Neden Meydana Gelir?

Ağız kokusuna neden olan birden fazla etken vardır. Genel olarak ağız kuruluğu, diş bakımının yetersiz olması, plak oluşumu, bakteriler ve grip gibi etkenler ağız kokusuna sebebiyet verir. Aynı zamanda dişlerde çürük olması, yemek artıklarının kalması ve diş bakımının ertelenmesi de ağız kokusuna neden olan başlıca etkenlerdir. Ancak ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. O yüzden diş hekimine başvurmalı ve dişlerinizi en az 6 ayda bir kez kontrol ettirmelisiniz.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Ağız kokusunun önüne geçmek için ilk öncelikle diş ve dil temizliğine önem vermelisiniz. Günde 2 kez dişlerinizi fırçalamalı ve diş üstü mutlaka temizlenmelidir. Beraberinde diş ipi kullanmalısınız. Ağız kokusunu dindirmek için tarçınlı su tüketebilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi, limon suyu ve nane ağız kokusunun kısa sürede olsa önüne geçmektedir. Ancak diş etlerinin çekilmemesi için dişlerinize kesinlikle sert davranmamalı ve dişinize uygun fırçalar kullanmalısınız. Eğer diş çürüğü gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka diş hekiminize başvurarak tedavi ettirmelisiniz.

Paylaş

1 YORUM

  1. Yıllardır geçiremediğim illet bir olay. Kendi çapımda bir çok yöntem denedim fakat ne yaptıysam geçmiyor. Artık dediğiniz gibi düş çürüklerinden şüphelenir oldum. En iyisi doktora gitmek. Teşekkürler tavsiye için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here