Ağız Boşluğu ve Çene Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız boşluğunda ve çene kemiklerinde meydana gelen kistlerin en önemli nedenleri arasında diş problemleri gösterilmektedir.  Çene kistleri aynı zamanda tükürük bezi ve yumuşak doku hasarlarından oluşabilmektedir.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken çene kistleri, aksi halde bulunduğu ağız boşluğundaki kısımlara da zarar verebilmektedir. İlaçla tedavisi mümkün olmayan çene kistleri için en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Uzman cerrah tarafından özenle temizlenmesi gereken kistler dokuların zarar görmeden tedavi olunmasını mümkün kılmaktadır.

Çene Kistleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene kistlerinin zamanında tedavi edilmemesi durumunda kansere kadar gidebilen ciddi bir rahatsızlık haline dönüşmesi olasıdır. Kesin çözüm olarak uzun yıllardır uygulanan çene kisti ameliyatları birçok hastada olumlu sonuç alınmasına neden olmuştur.

Tedavi aşamasında uygulanacak yöntemler ağız boşluğu ve çene kistlerinin kemik yapısında meydana getirdiği tahribat göz önünde bulundurularak seçenekler değerlendirilmektedir.

  1. Ağız Boşluğu ve Çene Kistleri Tedavi Edilmezse Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

Çok sayıdaki belirti ile kendini gösteren çene kistleri ağrı, şişlik ve ileri safhalarda halsizlik gibi şikayetlere yol açmaktadır. Bu tür belirtilerle hemen tedavi adımları izlenebileceği gibi hiçbir belirti vermeden de çene kistleri büyüyerek tedavisi zorlaşabilir.

Olası çene kistlerinin erken dönemde teşhisi için düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolünden geçmek, hiçbir belirti vermese dahi kistlerin teşhis edilmesini sağlayacaktır. Zamanında tedavi edilmeyen tümörler ise çene kemiğini bir hayli zayıflatarak en ufak bir darbede bile kırılabilecek duruma getirebilir.

  1. Çene Kisti Ameliyatının Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene kisti ameliyatlarına genellikle hastanın genel durumu ve yaşı gibi faktörler göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. 2 farklı yöntemle uygulanan çene kisti tedavilerinde ilk yöntem kistin tamamen çıkarılmasıdır. İkinci yöntem ise kist üzerinin açılarak küçülmesine olanak sağlamaktır.

Kistlerin temizlenmesinin ardından çene kemiğinde oluşacak boşluklar dikişle kapatılmakta ve dikişlerin dış darbelere karşı korunması hasta tarafından dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. İyileşme sürecinde çene kemiğinin kendini toparlaması ve kistlerin tekrarlama ihtimali gibi sonuçların değerlendirilmesi için düzenli aralıklarla doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir.

Çene Kisti Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Kistlerin oluşum ve ilerleme evrelerinde sinsice yerleşen hastalık çoğu zaman tedavinin de zorlaşmasına neden olmaktadır. Çene kisti tedavisi ise doğru teşhis ve yöntemlerle olumlu sonuç alınabilecek bir konudur.

Cerrahi müdahale ile çene kistlerinin temizlenmesi etkili bir tedavi için en uygun yöntem iken, her ameliyatta olduğu gibi birtakım risklerden söz etmekte mümkündür. Ancak hastanın genel sağlığı hakkında kâr zarar hesabı yapıldığında çene kisti ameliyatının olumlu etkileri olası riskleri geri planda bırakabilmektedir.

Çene kisti ameliyatının risklerini en aza indirmek için hastalığın erken zamanda teşhis edilmesi, uzman doktorun seçilmesi ve ameliyat sonrası beslenmeden hijyen kurallarına kadar birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here